Haberler TPE Başkanlığına Yeniden Atanan Habip Asan: "Türkiye Zirveye Çıktı"


Türk Patent Enstitüsü Başkanlığına yeniden Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanan Prof. Dr. Habip Asan 2012 yılında gerçekleşen sınai haklar başvurularını değerlendirdi.

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Habip Asan, Türkiye'de
marka başvurularına olan talebin arttığını belirterek, "Ülkemiz marka başvurularında Avrupa'da birinci sırada, tasarım başvurularında ise Almanya'nın ardından ikinci sırada yer almaktadır" dedi. Asan, yaptığı açıklamada, 2012 yılında Türkiye'de 11 bin 597 patent ve 3 bin 778 faydalı model olmak üzere toplam 15 bin 375 patent ve faydalı model başvurusu yapıldığını söyledi.

Söz konusu başvuruların 8 bin 263'ünü yerli firma ve kişiler tarafından yapıldığını belirten Asan, patent ve faydalı model başvurularında 2011 yılına göre yüzde 15 oranında artış gerçekleştirildiğini ifade etti. Bu yıl yerli patent ve faydalı model başvurularının toplamda 10 bin civarında olmasının beklendiğini dile getiren Asan, şunları kaydetti: "Bu durum ülkemizde artık 5 haneli rakamlara ulaşılması açısından önemlidir. Patent başvurularının önemli bir kısmı makine ve teçhizat sektöründen (yüzde 43) yapılıyor. Makine ve teçhizat sektörünü, kimya, ilaç, elektronik ve optik gibi sektörler takip ediyor. Öte yandan 2012 yılında 111 bin 991 marka ve 41 bin 353 tasarım başvurusu yapılmıştır. Ülkemiz marka başvurularında Avrupa'da birinci sırada, tasarım başvurularında ise Almanya'nın ardından ikinci sırada yer almaktadır".


Türkiye Olarak Oldukça İyi Durumdayız
Asan, Avrupa Birliği sürecini fikri ve sınai mülkiyet hakları açısından değerlendirirken, Avrupa Birliği (AB) ile müzakere sürecinde 2008 yılında açılmış olan 7 nolu Fikri Mülkiyet Hukuku faslında Türkiye'nin oldukça iyi durumda olduğunu söyledi.

Geçen aylarda yayımlanan "2012 Yılı İlerleme Raporu"nda, Fikri Mülkiyet Hukuku faslıyla ilgili olarak birçok olumlu gelişmeye yer verildiğini aktaran Asan, Önümüzdeki günlerde parlamentoya sevk edilmesi beklenen sınai mülkiyet haklarına ilişkin kanun taslağının yasalaşma süreci tamamlandığında, bu fasılla ilgili olarak müzakere sürecinde çok daha iyi konuma gelineceğine inandığını vurguladı.

Asan, Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Koordinasyon Kurulu'na ilişkin olarak da şu bilgileri verdi: "Öte yandan 2008 yılında Başbakanlık genelgesiyle kurulan ve enstitümüzün sekretarya hizmetlerini yürütmekte olduğu Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Koordinasyon Kurulu, fikri ve sınai mülkiyet haklarıyla ilgili gerçekleştirdiği diğer önemli çalışmaların yanı sıra ülkemizin AB üyelik müzakereleri sürecinde Fikri Mülkiyet Hukuku faslına ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor. Ülkemiz pozisyonunun belirlenmesi hususunda önemli bir işlevi yerine getirmektedir" dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al