Haberler Türkiye, Kendi Mücevher Laboratuvarını Kuruyor


İstanbul Kuyumcular Odası, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından onaylanan destek programıyla, Türkiye'nin ilk yerli Mücevher ve Değerli Taş Merkezi'ni hayata geçiriyor. 

Norayr İşler yönetimindeki İstanbul Kuyumcular Odası (İKO), geçtiğimiz yıl değerli taşların ithalinden ÖTV'nin kaldırılmasıyla, Türkiye'nin dünya mücevher piyasasında pazar payını artırması için yoğun bir çalışma başlatmıştı. Bu hedef doğrultusunda İKO Yönetimi, önce Güney Afrika'yla elmas kesimi ve cilalanması konusunda bir işbirliğine gitmiş, geçtiğimiz haftalarda da Latin Amerika'nın mücevherde yükselen ülkesi Panama'da bulunan Dünya Mücevher Merkeziyle protokol imzalamıştı. İKO, yurt dışında bu çalışmaları yürütürken, iç pazarda sistemin alt yapısını oluşturmak için kollarını sıvadı. İstanbul Kuyumcular Odası'nm (İKO), bu kapsamda geliştirdiği "Kuyumculukta Küresel Liderlik İçin Bilgi ve Teknoloji Odaklı Mücevher ve Değerli Taş Merkezi" projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından destek alan projeler arasına girdi. Söz konusu projeyle, Türkiye, yüzde 100 yerli ilk Mücevher ve Değerli Taş Merkezine kavuşmuş olacak. 

Mücevher Merkezi, tasarım ve markalaşma konusunda danışmanlık verecek.

İstanbul Kuyumcular Odası'nın küresel piyasalardaki gelişmeler göz önünde tutularak, sektörün ihtiyaçları kapsamında kurguladığı Mücevher Merkezi, çok yönlü hizmet verecek. Mücevher ve Değerli Taş Merkezi'nde bir yandan sektör mensuplarına değerli taş konusunda eğitim verilirken, diğer yandan da tasarım tescili ve markalaşma konusunda bilgi ve danışmanlık birimi gibi çalışacak. Merkez'de aynı zamanda kuyumculuk öğrencilerinin pratik eğitimlerini tamamlayacağı bir de laboratuvar kurulacak. 

Proje kapsamında, kurulacak laboratuvarda sektör mensuplarından veya tüketicilerden gelecek taşlara ve mücevherler için değerli taş sertifikası hazırlanacak. Böylece, Türkiye'de ilk kez ortak kullanıma açık bir taş laboratuvarındaki sertifikasyon sistemiyle ürünlerin kaliteleri de güvence altına alınmış olacak. Hiç şüphesiz, bu güvence tüketici memnuniyetini de beraberinde getirecek. Diğer yandan, Mücevher ve Değerli Taş Merkezi'nde tesis edilecek yenilik ve tasarım tescil bilgilendirme mekanizması, sektörde üniversite-sanayi işbirliğine de olumlu katkı sağlayacak. Bu çerçevede, projeyle bilgi ve yenilik aktarımının yapılması ve nitelikli iş gücünün artırılması hedefleniyor. 

Süreç nasıl işleyecek?

İstanbul Kuyumcular Odası, Yenilikçi ve Yaratıcı Ekonomi başlığı altında, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen Kuyumculukta Küresel Liderlik İçin Bilgi ve Teknoloji Odaklı Mücevher ve Değerli Taş Merkezi" projesinde, Marmara Üniversitesi Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu ve Gemoloji Derneği iştirakçi olarak yer alacak. Proje için ağustos ayı içerisinde İstanbul Kuyumcular Odası ile İstanbul Kalkınma Ajansı arasında bir sözleşme imzalanacak ve 1 yıl sürecek projenin startının ise 1 Eylül 2015'te verilmesi bekleniyor. Mücevher ve Değerli Taş Merkeziyle İstanbul un yüksek katma değerli ürün ve hizmetlerle küresel değer zincirinde üst sıralarda yer alabilmesi için özgün tasarım faaliyetlerinin ve uluslararası marka yaratımının teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al