Haberler1 Milyar Dolarlık Patent Davası


Apple ile Samsung'un patent davalarında önemli bir gelişme yaşandı. ABD'nin Kaliforniya şehrinde Apple tarafından açılan dava haklı bulundu ve Samsung 1 milyar doları Apple'a ödemeye mahkum edildi.

Patent Savaşları olarak tüm dünyada merakla izlenen Apple ve Samsung çekişmesinde davacı taraf olan Apple Samsung'a açtığı 2.7 Milyar dolarlık patent davasında haklı bulundu ve mahkeme Samsung'un patent ihlali gerçekleştirdiğine karar verdi.

İlk Açıklama Apple'dan Geldi
Apple'ın CEO'Su Tim Cook sabah saatlerinde mahkemeden çıkan karar doğrultusunda çalışanları için şu bildiriyi yayınladı; " Bugün Apple ve dünyanın dört bir yanındaki yenilikçi insanlar için önemli bir gün. Birçoğunuz Samsung ile San Jose'de süren davamızı yakından takip ettiniz. Biz Samsung'un bizim çalışmalarımızı kopyalamayı bırakması ve kendi ürünlerini geliştirme yoluna gitmesinin üzerine durmaya çalıştık. Bizim açımızdan bu dava kesinlikle para ya da patentlerden çok daha derin bir anlam taşıyordu. Çünkü bu dava şirketimizin değerleriyle alakalıydı. Şirket olarak her zaman orijinalliğe değer verdik ve hayatımızı dünyanın en iyi ürünlerini tasarlamaya adadık. Fakat bunu Samsung'un düşündüğü gibi onların tecavüzü için değil, müşterilerimizin memnuniyetini sağlayabilmek için yaptık.

Yazılım Patentleri
Apple’ın 381 numaralı “bounce back action” patenti (yani iCihaz’lardaki çek-bırak özelliği) Samsung’un ihlal ettiği patentlerin başında geliyor. Apple’ın 915 numaralı zumlama ve kaydırma patenti (pinch to zoom) Samsung’un 3 modeli haricinde yine ihlal ettiği patentler arasında geliyor. 163 numaralı Apple patenti olan “çift dokunma ile zum” (double tap to zoom) da Samsung’un 8 modeli dışında ihlal edilmiş durumda. Ayrıca önemli bir karar olarak da jüri, Samsung’un Apple patentlerini isteyerek kopyalamadığına dair bir kanıt gösteremediğine karar verdi.

Tasarım Patentleri
D’677 numaralı Apple patentine göre, Samsung, Ace modeli dışında dava konusu olan tüm modellerinde Apple’a ait olan ve iPhone’un ön yüz koruyucusu olan sistematiği kopyaladı. D’087 numaralı iPhone’un arka yüz koruyucusu sistematiği patentinde ise Samsung S 4G ve Vibrant hariç tüm modellerinde Samsung yine Apple patentlerini ihlal halindeydi. Samsung’un aksini ispatlayabildiği, dava konusu olan ve tek ihlal etmediği patent olarak da Apple’ın 889 numaralı iPad tasarımı olduğuna karar verildi. Yani Galaxy Tab modelleri Apple’ın patentlerini ihlal etmiyor. Amerika’da satışı yasaklanmış olan Galaxy Tab’in satışlarının serbest hale geleceği düşünülebiliyor. Çok tartışılan iOS iconları konusunda ise Samsung’un Apple’ın tasarım patentlerini ihlal ettiğine karar verildi.

Ambalaj ve Paketleme
Samsung’un akıllı telefon ve tablet ambalajları Apple’ın tasarımlarına benziyordu. Samsung’un Apple’a ödemesine karar verilen 1 milyar dolarlık cezanın büyük bir kısmı, Galaxy S 4G’nin ambalajının iPhone 3G ambalajına ait olan patenti ihlal etmesinden kaynaklanıyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al