F. Aytaç BEKİ

Uzman Görüşleri10 Yılda Bir Yeniden Doğmak: Marka Yenileme


Yıllar önce, küçük dükkanınızın kapısını ilk defa açtığınızda, içine sığmayacak kadar büyük hayalleriniz vardı ve bu hayalleri gerçekleştirmek hiç de kolay değildi. Durmadan çalıştınız, çabaladınız, yatırım yaptınız, gecenizi gündüze kattınız. Verdiğiniz bunca emeğin değerini korumak için bilinçli bir tüketici olarak ilk marka tescilinizi yaptırdınız.

Zamanla emekleriniz sonuç vermeye başladı. Sektörünüzdeki birçok firmadan farklıydınız. Tabi bunun en doğal sonucu olarak da bol bol rakipleriniz türedi. Yeri geldi zorlu piyasa şartlarında bir adım öne geçmek için, yeri geldi rakiplerinizle mücadele etmek için, kalitenizi, vizyonunuzu, değer yargılarınızı yansıtan markanızı bir “zırh” olarak kullandınız. Bir gün o küçük dükkanınızın kapısı bir fabrika kapısına dönüştüğünde beraber yola çıktığınız markanız hep gurur kaynağınız oldu.

Hayat telaşı içinde hedeflerinize doğru koşarken, belki de ilk ihracat çalışmalarınızı yaptığınız sırada, öğreniyorsunuz ki markanızın yenileme süreci geçmiş! Üstelik bu kadar da rakibiniz varken. Markalar 10 yılda bir olmak üzere süresiz sayıda yenilenebilir. Yenilendiği sürece de marka hakkı size aittir. 10 yılın bitiminden 6 ay önce başlayan “normal yenileme” süreci, bu süre bittikten 6 ay sonra da “cezalı yenileme” olarak devam etmektedir. Toplamda 1 yıllık olan bu süreç de bittiğinde markalar artık “hükümsüz” sayılmaktadır. Siz bu kötü haberi maalesef ki bu süreçler geçtikten sonra öğrendiniz. Yola beraber çıktığınız, yol arkadaşınız, gurur kaynağınız, markanız artık hükümsüz.

Bir değeri kaybetmek, kazanmaktan daha zor olamaz hiçbir zaman. Bu aşamada da hala yapacağınız bir şeyler var. Zaman kaybetmeden markanızın ilk başvurulduğu, yani tescilli şeklini muhafaza ederek, aynı logo aynı sınıf ve emtialarda olmak kaydıyla 2 yıl içinde yeniden başvuru yapabilirsiniz. Bu süreçte yenileme işleminin yapılmadığını tespit eden bazı kötü niyetli kişiler de markanıza başvuru yapabilir.

Yenileme bitiş tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde bu tip başvurulara itiraz edip, kullanımınızı kanıtlayarak markanızı tescil ettirmek isteyen kişileri önleyebilir, markalarını iptal ettirebilirsiniz. Bu aşamada hukuksal süreç başlayacağı için tescil süresi normal marka başvurularına göre biraz daha uzun ve maliyetli olabilir. Tüm bu risklere maruz kalmamak adına markanızı kanuni yenileme süresi içerisinde yenileyerek koruma altına almanız önemlidir.

Küçük kapılardan büyük hayallere geçerken, değerlerinizi hep korumanız dileğiyle…
 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al