Haberler200 Bin Dolarlık Danışmanlık Desteği Onaylandı


Türkiye’nin rekabet avantajını elinde bulundurduğu, markalaşma potansiyeli olan ürünlerin imalinden satışına kadar desteklenmesini öngören Turquality Programı çerçevesinde önemli bir destek daha geliyor.

Programda yer alan firmaların gelişim yol haritası danışmanlık hizmetleri yüzde 75 oranında ve 200 bin dolara kadar desteklenecek. Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu’nunTürk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve Turquality’nin Desteklenmesi Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i dün Resmî Gazete’de yayımlandı. 

Yıllık 300 Bin Dolar Destek
Buna göre, şirketlerin, bakanlık tarafından Marka Destek Programı kapsamına alındığı tarihten sonra ‘patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım tescili’ne ilişkin harcamaları, yüzde 50 ve yıllık en fazla 50 bin dolar desteklenecek. Şirketlerin hedef pazarlar olarak belirtecekleri ülkelerde, destek kapsamındaki markaların tanıtım, reklam ve pazarlama faaliyetlerine ilişkin harcamalarıma yönelik aynı oranda ve yıllık en fazla 300 bin dolar destek sağlanacak. 

Bu ülkelerde destek kapsamına alınan markalarla ilgili açılan mağaza ve satış sonrası servis hizmeti veren birimlere ilişkin brüt kira, belediye giderleri, kiralamaya yönelik uygun yer araştırması ve komisyon harcamaları ile hukukî danışmanlık giderleri için yüzde 50 ve yıllık 600 bin dolar destek verilecek. Kiralanan birimin konsept mimari çalışma ve kurulum giderleri de yüzde 50 oranında ve yıllık en fazla 300 bin dolar desteklenecek. 

Şirketlerin bu desteklerden yararlanabilmesi için kapsamdaki markalarına ve ilgili destek dönemine ilişkin, Bakanlık tarafından yetkilendirilen danışmanlık şirketlerince gerçekleştirilecek Gelişim Yol Haritası çalışmasını yaptırmaları zorunlu olacak. Şirketlerin bu anlamda yaptığı harcamalara, ilgili destek dönemi için en fazla 200 bin dolar ve yüzde 75 destek verilecek.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al