Haberler2012 Dünya'da Patent Yılı Oldu


2012 yılı dev teknoloji şirketlerinin patent kavgaları ile geçirdiği bir yıl oldu. Özellikle Samsung ve Apple rakiplerinin piyasaya sürdüğü her ürün için neredeyse bir patent davası açmayı refleks haline getirdiler. Geçtiğimiz yıl patent kelimesi hiç olmadığı kadar çok kullanılırken Samsung’un Apple’a 1 milyar dolar ödemesi yıla damgasını vuran gelişmeler arasında yer aldı.

Teknoloji şirketleri için patentler çok önemli. Firmalar kendi geliştirdikleri teknolojilerin patentlerini alırken, diğer şirketlerin elindeki patentleri satın alma yoluna giderek bu alanda varlıklarını güçlendirebiliyorlar. Hatta zaman zaman patent hak sahipleri, şirketleri satın alarak portföylerini genişletiyorlar. Uzun yıllardır IBM en çok patent sahibi olan şirketler listesinde açık ara liderliğini koruyor. 20 yıldır birinciliği kimseye kaptırmayan şirket, 2012 yılını da en çok patent sahibi olan şirket unvanı ile kapattı.

2012 yılına ait ABD’de en çok patent sahibi şirketler sıralamasında IBM’i geçen yıl olduğu gibi Samsung takip ediyor. İki şirketin arasındaki fark açılırken, Samsung geçtiğimiz yıla oranla patent sayısını 187 artırmayı başardı. Canon, Sony ve Panasonic bu iki şirketi takip ederken yazılım devi Microsoft altıncı sırada bizi karşılıyor. Geçen yıla oranla patent sayısında yükseliş yaşayan şirket, sahip olduğu 2613 patent ile rakiplerine meydan okuyor.

Samsung’un ezeli rekabet yaşadığı Apple 2012 yılında en büyük sıçrayışı yaşayan şirketler arasında yer alıyor. 2011'i 676 patent ile 39. sırada kapatan Apple, 2012'de 1136 patent ile 22. sırada kendisine yer buldu.

Google da patent konusunda gelişim gösteren teknoloji devleri arasında yer alıyor. 2011 listesinde ancak 65. sırada kendisine yer bulabilen şirket, bu yıl TOP 50 listesine girmeyi başardı. 1151 patente sahip olan şirket, Apple’in bir basamak üzerinde 21. sırada yer alıyor.

"2012 yılı dünyada olduğu gibi ülkemizde de patent sayılarının artışı yönünden olumlu geçti." diyen Destek Patent A.Ş. Ürün Geliştirme Yöneticisi Bora Erguvan, geçen yıl ülkemizde 10 bin 241 patent başvurusu yapıldığını, 2012 yılında bu sayısının yüzde 10'luk bir artışla 11 bin 500'e ulaştığını belirtti. Erguvan, "2013 yılının patent başvurularının artışı yönünden daha verimli geçeceğini düşünmekteyiz. Teşvik ve destek paketleriyle birlikte Üniversite - Sanayi işbirliklerinin artırılması şart. Doğru planlama ve verimli Ar-Ge çalışmalarıyla 2013 yılında patent çıtamızı daha da yükseltebiliriz" diyerek sözlerini tamamladı.   

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al