Mart 20132023 Hedeflerinde Patente Dayalı Ekonomi


Türkiye 2023 ekonomik hedeflerine doğru emin adımlarla yol alırken bu hedefi gerçekleştirmede ihtiyacımız olan yol haritamız aslında bellidir. 500 Milyar dolarlık ihracat hedeflerinin gerçekleşmesinin katma değerli üretimden geçtiği aşikardır.

Bu noktada son 10 yılda yapılan ekonomik reformlarla birlikte sanayicilerimize sağlanan kaynaklar oldukça artırılmıştır. Teşvik ve destek sistemlerinin devlet politikası haline getirilmesi sanayicilerimizi cesaretlendirmiştir. Bu noktada devlet eliyle sağlanan desteklerin yanında sanayicilerimizin üretim metodlarını da tekrar gözden geçirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Özellikle verilen Ar-Ge destekleri sanayicilerimizin üretimde katma değeri yakalaması açısından oldukça önemlidir. Tüm Ar-Ge çalışmalarının katma değer odaklı ve patent üretimine dayalı olması yazımızın başında belirttiğimiz yol haritasının ana güzergahıdır.

Dünya ekonomisi günümüzde geleneksel üretim sistemlerini aşarak kendilerine özgün metodlar geliştiren ülkelerin kontrolü altındadır. Bakıldığı zaman teknoloji üreten, tutunduran ve pazarlayan ülkeler ekonomik olarak refah seviyelerini yukarılarda tutmayı başarmaktadırlar. Üretimlerini tasarım ve patent odaklı gerçekleştiren bu ülkelerde yılda onbinlerce patent başvurusu yapılırken milyarlarca dolarlık ihracat hacimleri gerçekleştiriliyor.

Dünya ekonomileri patente dayalı üretimlerle kontrol edilirken bizim de ülke olarak hedefimiz patent sayılarımızı artırmak olmalıdır. Sanayicilerimiz özellikle Ar-Ge çalışmalarında patent odaklı sonuçlar alacak hedefleri kendilerine ölçü olarak koymalıdırlar.

Sonuç olarak 2023 hedeflerimize doğru ilerlerken önümüzdeki 10 yılı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Dünya ile yarışabilmemiz için öncelikli teknolojiyi iyi kullanarak üretimlerimizi yazımızda üzerine basa basa belirttiğimiz gibi patent odaklı gerçekleştirmeliyiz. Bu yolda haritamız hazır güzergahımız belli.

Güzel günler dileklerimle,

Kemal Yamankaradeniz
Destek Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al