Haberler80 Milyon Patent Dokümanının Türkçe Çevirisi Hazır


Dünya Çapındaki 80 milyondan fazla patent dokümanına ücretsiz erişim imkânı sağlayan Espacenet veritabanında bulunan patent dokümanlarına 2014 itibariyle Türkçe olarak da erişilebilecek.

Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Patent Ofisi (EPO) tarafından geliştirilen, dünya çapındaki patent başvuruları ile alınmış patentleri bünyesinde barındıran ve herkesin ücretsiz olarak erişim sağlayabildiği en geniş kapsamlı patent veritabanı olan 'Espacenet'in çeviri hizmeti sunduğu diller arasına Türkçe de eklendi. Bu sayede Türkiye’den patent başvurusu yapmak isteyenler, patent almak isteyenler, ürün farklılaştırmak isteyen bilimadamları, dünya çapında 80 milyondan fazla patent dokümanına ücretsiz erişebilecekler.

TPE ile EPO arasındaki İkili İşbirliği Programı kapsamında yürütülen çalışmalar sonucunda patent dokümanlarının Türkçe çevirileri Ocak 2014 itibariyle erişime açıldı.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Destek Patent Şube Patent Yöneticisi Bora Erguvan; ‘İçlerinde, ABD, Rusya, Çin, Japonya Avrupa ülkeleri gibi birçok ülkenin de yer aldığı 80 Milyon patent dokümanına haiz Avrupa Patent Ofisi veritabanı Espacenet, bu patent dokümanlarının daha önce 30 dile çevirisini sağlıyordu. Geçtiğimiz ayın başlarında bu dillerden bir diğerine Türkçeyi de ekledi. Artık Espacenette yer alan tüm dokümanlar Google ile yapılan ortak çalışma ile Türkçeye çevrilebilecek. Böylece akademisyen, sanayici ve buluş sahipleri sektörlerinde yapılan patent müracaatların Türkçe dokümanlarına ulaşabilecekler’ diye konuştu.

Dünyadaki teknik bilginin yaklaşık %80’ini oluşturan patent dokümanları, teknolojinin her alanındaki buluşlara ilişkin tekniğin bilinen durumunu ortaya koyması bakımından önemli ve değerli bir kaynaktır. Bu dokümanların ulaşılabilir ve herkes tarafından anlaşılabilir olması bakımından dil engelini ortadan kaldıran bu adım ülkemizin teknolojik gelişimine katkı sağlayacak önemli bir gelişmedir. Bu çeviri anlaşmasıyla artık İngilizce bilmeyenlerde dünya üzerindeki patent verilerine ulaşma imkânı bulabilecekler. Yerli sanayici için çok önemli olan bu gelişme, patent almak istendiğinde dünyada alınmış mı diye kontrol etme imkânı sağlıyor.

Espacenet patent veritabanına aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al