HaberlerAfyon Enerjide Bağımsızlığını İlan Etti


Yenilikçi jeotermal projelerle dikkat çeken Afyon, enerjide kendi kendine yeten ilk kent oldu. Termal zenginliğe sahip şehirde, 15 bin konut, 50 otel ve yüzlerce sera yer altından ısıtılıyor. Doğalgaz ve kömür kullanılmıyor. Yıllık 210 milyon cepte kalıyor.

Afyon jeotermal enerji yatırımları ve bu alanda dünyada örnek gösterilen buluşlarıyla dikkat çekiyor. Özellikle jeotermal ve güneş enerjisi alanında uzmanlaşan Afyon'da inovatif projelerin bütçesi 1 milyar doları buldu. Türkiye'nin en büyük termal ısıtma sistemine sahip olan şehirde 15 bin konut jeotermal enerji kaynaklarıyla yüzde 60'a varan oranda daha ucuza ısınıyor. Bu da yılda 300 bin ton kömüre denk geliyor. İlde bu sayede yıllık 210 milyon dolar cepte kalıyor. Valilik, bu parayı da yeni jeotermal buluşlara kaynak olarak aktarıyor. 

Seralarda Isınıyor 
2013'te alternatif ve yenilenebilir projelere 75 milyon dolarlık kaynak ayıran Afyon, patent ve faydalı model etiketi alınan 12 buluşu hayata geçirdi. Son yatırımlarla birlikte ilde yaklaşık 1.5 milyon metrekarelik kapalı alan yer altından gelen doğal suyla ısıtılmaya başlandı. Buna evlerin yanı sıra 50 otel de dahil. Ayrıca ildeki sera alanlarının ısınması da yine termal sistemlerle yapılıyor. 

Haftanın İcadı
Mermerden Milimetrik Ameliyat Bıçağı Üretti
Afyonlu sanayicilerin katma değerli buluşları ağırlıklı olarak mermer sektöründe gerçekleşiyor. Bu alanda faaliyet gösteren işadamlarının hedefinde mermerin blok halinde ihraç edilmesini önlemek var. TÜBİTAK ile ortak çalışma başlatan Afyon ve civarındaki mermer tesisleri özellikle ince kesim ve işleme teknolojisinde dünyada sadece üç ülkede uygulanan bir teknolojiyi hayata geçirmeyi başardı. Bu teknoloji mermerin milimetrenin 10'da birine kadar incelikte kesilmesine olanak sağlıyor. Elde edilen teknoloji özellikle sağlık sektöründe geniş bir kullanım alanına sahip. Ameliyat bıçağından, laboratuvar malzemesine kadar birçok ürün özel işlenmiş mermerden imal edilebiliyor. 

Kobi Akademi
Girişimci Öğrenciler Eski Köye Yeni Adet Getirdi
Afyon Kocatepe Üniversitesi, şehirdeki sanayi altyapısının yenilenmesinde önemli görevler üstlenmiş durumda. Sadece üniversite yönetimi değil, öğrenci dernekleri de bu alanda birçok proje yürütüyor. İşletme ve Ekonomi Kulübü'nün "Eski Köye Yeni Adet Getirenlerin Buluşma Noktası" ve "Afyon İnovasyon Zirvesi" öne çıkan çalışmalardan. Bunun yanı sıra üniversite bünyesinde 9 etkinlik daha yürütülüyor. Özellikle girişimcilik üzerine ilerleyen projeler çerçevesinde, 85 üniversite öğrencisi okul bitmeden iş hayatına girişimci olarak atılma şansı yakaladı. 

Haftanın Fırsatı
Gayrimenkulde Franchise Fırsatı
Gayrimenkul markası ERA, Türkiye'de girişimcilere franchise ofisi açmaları ve az sermayeyle yatırımcı olmaları için olanak sağlıyor. Ayrıca kurum 2014 itibarıyla Era Akademi'de eğitim verecek. ERA ailesine katılan franchise ofisleri, mesleki eğitimler ve teknolojik altyapı sunarak desteklenecek. 

Koton Yurtdışında Girişimci Arıyor
Son dönemde en hızlı büyüyen perakende markalarının başında gelen Koton, Türkiye'nin yanı sıra yurtdışında da birlikte çalışacak girişimciler arıyor. Hedefte Balkanlar, Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri ve Rusya var. Yatırımın başlangıç bedeli ise proje bazında belirleniyor. 

Şehrin İnovasyon Karnesi
* Faydalı model-Patent (2013) 18 
* Ar-Ge mühendisi: 85 
* Ar-Ge merkezi: 3 
* Ar-Ge projelerinin toplamı: 110 
* Afyon Kocatepe Üniversitesi'yle çalışan KOBİ: 58 
* TÜBİTAK-KOBİ projeleri: 96 
* KOSGEB-KOBİ projeleri: 118 
* Avrupa Birliği projeleri: 58 
* 25 yaş altı girişimci: 152 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al