HaberlerAlmanlar Ne Kadar Övünse AzAlmanya’da marka araştırmaları yapan Brandfinance, 2012 yılının en değerli 30 markasını açıkladı. Araştırmaya göre birinci sırada yer alan BMW’nin, Türkiye’deki en değerli 50 şirkete eş değer.

Marka araştırmaları yapan Brandfinance şirketi, Almanya’daki en değerli 30 markayı belirledi. Araştırmada kalitesinden ödün vermeyen en değerli marka BMW seçilirken, Mercedes-Benz ikinci ve Volkswagen üçüncü sırada yer aldı. 

Çalışmada en dikkat çeken nokta ise dünyaca bilinen Alman otomobil markalarının ilk üç sırada yer alması oldu. Uzun yıllar aynı otomobili kullanacak olan tüketicilerin çoğu zaman ilk tercihi olan BMW, Mercedes-Benz ve Volkswagen markalarının ilk üçte olması, ‘Alman malı otomobil’ algısının ne kadar güçlü olduğunu da gösterdi. 

50 Firmaya Bedel 
İlk sırada yer alan BMW’nin marka değeri 21.6 milyar dolar olurken, Mercedes- Benz’in marka değeri 19.7 milyar dolar ve Volkswagen’in ise 17.7 milyar dolar olarak belirlendi. Kısa süre önce aynı kurum tarafından yapılan bir başka araştırmada ise Türkiye’nin en değerli 50 firması sıralanmış ve bu firmaların toplam marka değeri yaklaşık 25.2 milyar dolar olarak hesaplanmıştı. Bu rakamlar göz önünde bulundurulduğunda Türkiye ve Almanya arasındaki sanayi ve gelişmişlik farkı da daha açık şekilde ortaya çıkmış oldu. Araştırma sonuçlarına göre Almanya’nın en değerli markasının neredeyse Türkiye’nin ilk 50 markasına eş değer olduğu ortaya çıktı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al