HaberlerAmeliyatta Kan Kaybını Önleyen Alet İnovasyon Ödülüne Aday


Kalp ve damar cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Serdar Günaydın, İngiliz bilim adaylarıyla birlikte geliştirdiği, ameliyatlarda çıkan kanı temizleyip filtre ederek hastaya yeniden verilmesini sağlayan cihazıyla İngiltere’nin önemli inovasyon ödülüne aday gösterildi. Kan kaybını önleyen cihaz, Times Bilim Ödülleri kapsamında İnovasyon ve Teknolojiye Sıra Dışı Katkı dalında aday gösterildi.

İngiltere’den dönerek Özel Medline Eskişehir Hastanesi’nde çalışmaya başlayan Prof. Dr. Günaydın, cihazın kan nakli ihtiyacını ortadan kaldırdığını belirtti. Kan naklinin artık son derece sakıncalı ve daha sonra hastalar için zararlı olabilecek sonuçlara yol açabilecek bir işlem olarak kabul edilmeye başlandığını söyleyen Prof. Dr. Günaydın, “Kan nakli bir çeşit organ nakli olarak kabul ediliyor. Kan bağışlarının giderek azalması da ayrı bir sorun” diyor.

Birçok Ameliyatta Dışarıdan Kan Almaya Gerek Kalmıyor
Organ nakilleri, açık kalp cerrahisi, ortopedik protez ameliyatları, beyin cerrahisi, kanser cerrahileri gibi kanama ihtimali yüksek olan büyük cerrahi girişimlerde ortamdan aspire edilen kan miktarının yüksek olabildiğini belirten Prof. Dr. Günaydın, şunları şöyledi: “Ortamdan toplanan artık kan bir torba içine konuluyor. Torbanın içinde ortamdaki sıvıyı emen bir kimyasal ve kanın sadece kırmızı hücrelerini geçiren özel bir filtre yer alıyor. Artık kanla doldurulmuş torba yüzey temasını artıracak özel bir cihaz üzerine yerleştiriliyor. 15 dakika içinde torbadaki sıvı yok edilmiş ve sadece kırmızı kan hücrelerinin kaldığı ürüne ulaşılmış oluyor. İşlem 15 dakika sürüyor ve hazırlanan kan doğrudan hastaya geri verilebiliyor. 2 litrelik torbalarda biriktirilen atık kandan geri hastaya verilebilecek 400 mL (bir ünite) kan elde edilebiliyor. Normalde büyük cerrahi girişimlerden sonra kanama nedeniyle 2-3 litre civarında bir atık kan birikiyor ve kullanılmadan atılıyor. Alet, 2 Litre atık kandan bir ünite çıkabiliyor. Dolayısıyla pek çok ameliyat için dışarıdan yabancı kan verilmesine gerek kalmıyor.”

Cihaz CE Belgesi Aldı Bile
Prof. Dr. Günaydın 2 yıl kadar önce misafir öğretim üyesi olarak çalıştığı İngiltere’de Strathclyde Üniversitesi’nde bir ekiple birlikte konuyla ilgili araştırmalara başladı. Daha sonra ilk uygulamaları İngiltere ve Türkiye’de yine kendi yaptı. 2013 ortalarında bütün onayları alınarak piyasaya sürüldü. Yıl içinde Avrupa’da yapılan ürün geliştirmeye yönelik tüm çalışmaları takip eden Times Higher Education Awards tarafından sözkonusu cihaz inovasyon ödülüne aday gösterildi. Cihaz 2013 ortalarında tüm emniyet testlerinin geçerek CE belgesi aldı ve bir İngiliz firması tarafından üretilerek piyasaya sürüldü. Tüm Avrupa’da satışa sunuldu. Kanada’da 2013 sonlarında piyasaya verildi. ABD için başvuruda bulunuldu, 2014 sonlarında izinlerin çıkması bekleniyor. Cihazın çocuk hastalar için versiyonu da yolda.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al