HaberlerApple'a Bir Darbe de Motorola'dan


Motorola ile girilen patent yarışını kaybeden Apple, Almanya'daki tüm 3G'li modellerinin satışını durdurdu. Şok gelişme Apple'ı da şaşırttı.

Satışlar Durduruldu
Patent davalarının fitilini ateşleyen Apple'a, bir darbe de  Motorola'dan geldi. Yaklaşık iki ay önce de Samsung'la yaşadığı patent savaşları sonunda Almanya'daki Apple modellerin yasaklandığını hatırlamaktayız. Motorola'nın açtığı patent davasında, Motorola'nın EDGE ve 3G bağlantılarındaki patent ihlali yüzünden Apple'a ceza geldi. Karara göre iPhone 4, 3GS, 3, iPad ve iPad 2'nin satışı durduruldu. Apple'ın iPhone 4S hariç tüm 3G'li modelleri şimdilik Almanya'da satılamıyor. Mağazalarda elde kalan modellerin kısa bir süre daha satılacak olması ve kısa bir süre geçtikten sonra tüm satışların engellenmesi düşünülüyor.

Patent İhlali Devam Ediyor
Ayrıca Motorola'nın geçtiğimiz haftalarda açtığı ikinci patent davası da haklı bulundu. iCloud ve iPhone 4S hakkında açılan Wireless Anteni, yazılımı, veri filtrelemesi ve mesajlaşma gibi patentleri ihlal ettiği davasında Apple'a ikinci bir ceza daha gözüktü. Karara itiraz edecek olan Apple, Motorola ile anlaşma yoluna gidecek mi göreceğiz.

Ya İzlemiyor ya da Reklam Yapıyor
Konuyla ilgili olarak görüşlerini ifade eden Destek Patent A.Ş. Patent Bölüm Yöneticisi Hakan Özcan, Apple'ın sıklıkla yaşadığı patent ihlali durumunun iki ihtimalde olabileceğini ifade ederek, "İlk ihtimal Apple Motorola'nın başvurularından haberdar olup bile bile yoluna devam ediyor, ikinci ihtimalse Apple Motorola'nın başvurularından habersizce bu başvuruları yapıyor" diyerek değerlendirmelerine devan eden Özcan," Apple eğer birinci ihtimalle yoluna devam ediyorsa, maddi ve manevi yaptırımları göze alarak işin reklam boyutuyla ilgilenmektedir. Patent savaşını reklam olarak değerlendiren Apple tanınmış marka olmasının avantajını kullanmaktadır. İkinci ihtimal düşünüldüğünde ise vahim bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Apple gerçekten rakiplerini izlemiyor, patent araştırması ve taraması yapmıyor, yoluna bu şekilde devam ediyor. Aslında Apple'ın başta Samsung, Motorola gibi firmalarla patent sorunu yaşaması bu ihtimali oldukça kuvvetlendiriyor" diyerek sözlerine devam eden Özcan, "Destek Patent olarak müşterilerimizin maddi ve manevi kayıplarını önlemek amacıyla sağladığımız teknoprofil hizmetimizle Apple firmasının yaşadığı sorunları müşterilerimizin yaşamamasını sağlıyoruz. Teknoprofil hizmetiyle yurtiçinde ve yurtdışında patent ön araştırmasında bulunarak, müşterilerimizin zaman ve maddi kayıplarını önlüyoruz" dedi.    

Teknoprofil Nedir?
Teknoprofil “Erken Uyarı Sistemi” sayesinde pazardaki yerinizi belirleyebilir, rakiplerinizin durumunu izleyebilirsiniz. Patent ihlali riskinden korunabilir, zaman ve para kaybını engelleyebilir, teknolojik rekabetin tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz. Teknoprofil ayrıntılı bir araştırmayla buzdağının görünmeyen kısmını açığa çıkarıyor. Pazardaki rakipleri, hedeflerini, pazarın ve müşterilerin talep ve ihtiyaçlarının tespitini, doğru ve güvenilir pazar araştırmasını, ürün ve rakip analizlerini yapıyor. Rakipleri ve sektörü izleyerek yenilikleri piyasaya çıkmadan görme imkânı sağlıyor. Böylece firmalara teknolojik üstünlük sağlanması  ve rekabetçi ürünler üretilmesi olanağını sunuyor.Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al