HaberlerAr-Ge Çalışmaları Patentle Kazanca Dönüşür


Türkiye’nin alanında lider firması Destek Patent uyarıyor: 'Kazandıran Ar-Ge'niz olsun istiyorsanız doğru strateji ve altyapıya sahip olmalısınız. Ar-Ge çalışmalarınız doğru başlamıyorsa, patent verilerini doğru okuyamıyorsanız ayırdığınız kaynaklar, harcanan emekler boşa gidecektir.' 

Avrupa’da her yıl Ar-Ge kaynaklarının yüzde 25’i zaten yapılmış olan buluşlar üzerine boşa harcanmaktadır. Türkiye’de ise bu oran patent verilerinin doğru okunamaması, patent kaynaklarının yeterince değerlendirilememesi ve yanlış kurgulanmış stratejiler nedeniyle çok daha yüksektir. Bu durum Ar-Ge çalışmalarına ayrılan bütçe, zaman ve emeğin boşa gitmesine neden olmaktadır. 

Türkiye’de 30 yıldır patent ve marka tescil danışmanlık hizmeti veren Destek Patent, Ar-Ge çalışmalarının kazandıran yatırımlara dönüşmesi için en verimli ve kolay yolun patent dokümanlarının doğru analiz edilip uygun bir strateji ile yürütülmesinden geçtiğini söylüyor.

Ar-Ge çalışmalarının patentle kazanca dönüştürüleceğinin altını çizen Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, 'Patent dokümanlarında yer alan bilgilerin yüzde 80’i başka hiçbir yerde bulunmamaktadır. Bu dokümanların incelenip analiz edilmesiyle daha önceden yapılmış araştırmaların tekrarlanmasının önüne geçilebilir. Doğru strateji ve altyapı ile alınmış patentleri yorumladığımız takdirde birçok değerli çözümü ücretsiz olarak elde etmek mümkündür. Bu sayede maliyetleri düşürürken, sektörünüzdeki teknolojik gelişmeleri ve rakiplerinizi izlemek kolaylaşır, yeni geliştirdiğiniz ürünlerde de patent ve teknolojik üstünlük fırsatlarını yakalayabilirsiniz' dedi.

Ar-Ge’de başarının anahtarları
Firmaların Ar-Ge çalışmalarından kazanç sağlayabilmeleri için aşağıdaki unsurları göz ardı etmemeleri gerekiyor:

• Ar-Ge personelinin patenti anlayan ve okuyan kişiler olarak eğitilmesi;
• Sektörün ve rakiplerin patent başvurularının araştırılması, analizi ve raporlanması;
• Ar-Ge faaliyetleri ve yeni projeleri için devlet teşvik fırsatlarının değerlendirilmesi;
• Katma değerli buluşlar için patent uzmanları gözetiminde patent başvuru dosyasının hazırlanması;
• Mevcut patentlerin değerlemesi ve ticarileştirilmesine ilişkin çalışmalar yapılması;
• Patent hukuku ve yaşanan hak ihlalleri ile ilgili aksiyon alınması;
• Çözüm bekleyen teknik problemler için gerektiğinde üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofisleri ile iletişime geçilmesi.

30 yılı aşan Destek Patent birikim ve deneyiminin önemini vurgulayan Kemal Yamankaradeniz, 'Konusunda uzman patent vekili ve mühendislerimizle iş ortaklarımıza değer katmayı, Ar-Ge yatırımlarını kazanca dönüştürmelerine yardımcı olmayı sürdüreceğiz' dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al