HaberlerAr-Ge Çalışmalarına Destek
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik dağıtım şirketlerinin, kayıp-kaçak oranını azaltmaya dönük Ar-Ge çalışmalarını teşvik etmek amacıyla 5 yıl için toplam 203 milyon lira bütçe tahsis etti.

EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada, bu bütçeden istifade etmek isteyen şirketlerin, çalışma yapmak istedikleri konu ya da projeyi EPDK'ya sunacakları ve Kurumun onayının alınmasının ardından çalışmalara başlayacakları belirtildi.Proje üretmeyip EPDK'yı bu konuda ikna edemeyen şirketler için öngörülen bütçelerin ise kurum tarafından geri alınacağı bildirildi.

Açıklamada, mevcut durumda yürütülen "Enerjinin Kriptolanması", "Elektrik Dağıtım Şebekesinde Kayıp ve Kaçak Elektrik İçin Önleyici Çalışmalar Projesi", "Elektrik Dağıtım Şebekelerinde Gerçeğe En Yakın Teknik Kayıp Seviyesinin Belirlenmesi için Metodoloji ve Yazılım Geliştirilmesi Projesi" ve "Smart Seal (SMS) Akıllı Elektronik Mühür Sistemi Geliştirilmesi" başlıklı projelerde önemli mesafe alındığı kaydedildi.

Ar-Ge çalışmaları kapsamında üretilen projelerle kayıp-kaçağın azaltılmasına ilişkin yatırım ihtiyacının ortaya çıkması halinde, bu maliyetlerin de büyük ölçüde karşılandığı ifade edildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Hükümetimizin çizdiği hedef doğrultusunda ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ile eşgüdüm içinde kayıp-kaçakla mücadelede önemli mesafe aldık. Projeler ilerliyor. Önümüzdeki süreçte de kayıp-kaçağın azaltılmasına yönelik pek çok proje alacağız ve uygulamaya geçilmesiyle ciddi ilerlemeler sağlayacağız." ifadesini kullandı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al