HaberlerAr-Ge Desteklerinde Kesenin Ağzı Açıldı


Ulaştırma Bakanlığı 2014 yılı bütçesinde bilişim, uzay ve havacılık sektöründe yapılacak Araştırma Geliştirme faaliyetlerini teşvik için 50 milyon TL bütçe ayırdı. Gerekli kaynak, Evrensel Hizmet Fonu’nda karşılanacak.
Türkiye, bilişim ile uzay ve havacılık sektöründeki Ar-Ge’ler için kesenin ağzını açtı. Buna göre Ulaştırma Bakanlığı 2014 yılında bilişim ile uzay ve havacılık sektörleri için en az 50 Milyon TL bütçe ayırdı. Ayrıca devlet destek verilmesi kararlaştırılan firmalara da gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi gibi teşvikler verecek.

Ar-Ge Teşvik Alt Limit Olarak 50 Milyon TL Ayırdı.
Türkiye, uzay ve havacılık ile bilişim sektörlerinde yerli üretimi özendirmek için araştırma-geliştirme faaliyetlerine kullandırılacak 2014 yılı teşvik bütçelerini belirledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bu alanlardaki teşvik için gerekli finansmanı Evrensel Hizmet Fonu’ndan karşılayacak
Ar-Ge çalışmaları Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde bulunan Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek. Teşvikler, Ar-Ge çalışmasının gerçekleşmesine göre belli aşamalarda verilecek. Çalışmanın ilk aşamasında teşvik tutarının yüzde 20’si, daha sonra yüzde 50’si, son olarak da yüzde 30’u hibe edilecek. Buna göre Bakanlık uzay ve havacılık ile bilişim için Ar-Ge teşvik alt limit olarak 50 milyon TL ayırdı.

Teşvik Paketi
Öte yandan Bakanlık bu sektörde sanayisini kurmak isteyen işletmelere de geniş kapsamlı bir teşvik paketi öngörüyor. Teşvik paketiyle sağlanacak destekler şöyle:
-Gümrük vergisi muafiyeti
-KDV istisnası
-Vergi indirimi.
-Sigorta primi işveren hissesi desteği
-Yatırım yeri tahsisi
-Gelir vergisi stopajı desteği (6. bölgede gerçekleştirilecek yatırımlar için)
-Sigorta primi desteği (6. bölgede gerçekleştirilecek yatırımlar için) AFE/KS

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al