Kasım 2012Ar-Ge ile Geleceği Düşünmek


Ekonomik şartların her gün daha da zorlaştığı ve kıran kırana rekabetin devam ettiği günümüzde ayakta kalabilenler sadece farklı olmayı başaranlardır. Farklı olmak için çok büyük işler başarmak ve büyük paralar harcamaya gerek yoktur. Farklı olmak için sadece farklı düşünmek ve farklı işler yapmak gerekmektedir.

Eğer sanayici ve işadamlarımız sektörleri ile ilgili bugün ne yapılıyor yarın ne yapılacak çalışmasını Ar-Ge personelleriyle gerçekleştirmiyorsa farklılık oluşturması söz konusu olamaz. Böyle bir anlayışla da ancak günü kurtarma işlerini yürütmüş oluruz.

Bu zinciri kırmanın zamanı geldiğine inanıyorum ve bütün sektörlerde daha yapılacak çok farklılıkların var olduğuna inanıyorum. Farklı teknolojik yenilikler ve farklı modeller sizleri sektörünüzde öncü yapmaya yetecektir. Bu farklılıkları elde etmek için bir an önce harekete geçmek rekabet şansınızı güçlendirecek ve pazar payınızı artıracaktır.

Üreteceğiniz yeni teknoloji ve tasarımlar diğer ülkelere açılmanızı da kolaylaştıracak böylece artan üretim miktarları birim maliyetleri düşüreceğinden karlılık artışı sağlayacaktır. Yapılan yeni teknik gelişmeler ve tasarımlar tescil edilerek koruma altına alındığında aynı zamanda firmalara kalıcı değer kazandırılmış olacaktır.

Bir firmanın ne kadar çok markası, patenti veya tasarımı varsa o kadar değerli demektir. Marka yalın olarak bir kelimeden veya işaretten ibaret olmayıp onun değerini yükselten unsurların başındadır. Nasıl ki yapılan yeni teknolojik gelişmelerin korunması için patent belgeleri alınıyor, desen ve modellerin koruması için tasarım belgeleri alınıyorsa, tüketici gözünde de markanın farklı olmasını sağlayan güç bu etkilerden kaynaklanmaktadır.

Tüm sektörlerde Ar-Ge çalışmalarını önemle devam ettirip ısrar edenler yarınların dinamikleri olacaklardır. Üretimlerini farklılaştırarak kapasitelerinin ne kadar arttığını ölçen işletmeler Ar-Ge’nin gücünü daha da kavrayacaklardır. Ölçmenin getirdiği bu artışı görmek hem işinizi kolaylaştıracak hem de daha fazla sayıda yenilik yapmanın yolunu açacaktır. Firmaların entelektüel sermayesini oluşturan bu yenilikler ve farklılıklar yarınlar için en değerli hazine olacaktır.

Güzel günler dileklerimle.


Kemal Yamankaradeniz
Destek Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al