HaberlerAr-Ge ile Gelen Denizaltı Motosikleti


Bursa'da tekne ve yat üretimi yapan bir firma, tek kişilik denizaltı motosikleti üretti. Yüzmeyi bilmeyen ve iki parmağını kullanabilen herkesin dalış yapabileceği bu araç sayesinde, regülatör kullanmadan 45 dakika boyunca denizin altında kalınabilecek.

Denizaltı motosikletini 2 yıllık bir Ar-Ge sürecinin ardından üreterek, satışa sunduklarını belirten Burçin Doğan, aracın patentini almak için de gerekli başvuruların yapıldığını kaydetti. 10 kişilik bir ekiple günde 3 denizaltı motosikleti üretme kapasitesine ulaştıklarını ifade eden Doğan, 'Bu aracı, yurt dışından talep ettiğinizde 20 bin dolara mal oluyordu. Ancak biz yerli üretimimizle bu rakamı 5 bin dolara kadar düşürdük. Aracımız, 5 ileri, iki geri vitese sahip. 2 ile 2.5 deniz mili sürat yapabiliyor. Araca taktığımız standart hava tankı ile bir kişi 45-50 dakika suyun içinde regülatör kullanmadan rahatlıkla kalabiliyor. Dalış sırasında aracın önündeki oksijen tüpünden serbest hava akışı sağlanırken, su seviyesi omuza kadara geliyor' dedi.

     

Engelli vatandaşların da denizaltı motosikletini rahatlıkla kullanabileceğine dikkat çeken Doğan, 'İki parmağını kullanan herkes, yüzmeyi bilsin ya da bilmesin bu aracı kullanabilir. Aracımız şamandıra sayesinde denizin altında 5 metre derinlikte sabit kalıyor ve dümen kanatları sayesinde istenilen yöne hareket edebiliyor' diye konuştu. 

Elektrikle çalışan denizaltı motosikletinin ’hacı yatmaz’ mantığı ile çalıştığını dile getiren Doğan, ağırlığı 100 kilogram olan araçta ayrıca dümen palası ve yön pusulasının bulunduğunu da kaydetti.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al