HaberlerAR-GE Tasarısı Meclis'e Sunuldu


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı, 'Araştırma Alt Yapılarının Desteklenmesine' dair Kanun Tasarısı Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıyla, Ar-Ge faaliyetlerini teşvik etmek, araştırma alt yapılarının sürdürülebilir bir bütçeye sahip olunması amaçlanıyor. 

Meclis Başkanlığı'na sunulan 21 maddelik
Ar-Ge tasarısıyla; performansa dayalı izleme, değerlendirme ve destekleme sistemi kurulacak. Araştırma alt yapılarının yeterlik değerlendirmesine tabi tutulması ve sınıflandırılması amaçlanıyor. Yeterlilik kararı verilen araştırma alt yapılarının tüzel kişilik kazanması amaçlanan tasarıyla; yeterlilik kararı verilen araştırma alt yapılarının kendi bütçelerinin olması sağlanacak.

Düzenleme ile; yeterlilik kararı verilen araştırma alt yapılarında özel sektörün de yer aldığı yönetim ve danışma kurullarının oluşturulması öngörülüyor. Yine yeterlilik kararı verilen araştırma alt yapılarında profesyonel bir yönetici olarak yönetici ve araştırma alt yapılarında çalıştırılacak nitelikli personel istihdam edilecek.

Tasarıyla ayrıca; yeterlilik kararı verilen araştırma alt yapılarında; üniversite özel sektör ve kamu işbirliğinin kurumsal bir temele oluşturulması, araştırma alt yapılarının profesyonel ve kurumsal yönetime sahip olabilmeleri amacıyla yönetimlerin özel sektöre ve sivil toplum kuruluşlarına devredilmesi öngörülüyor. 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al