HaberlerAr-Ge Yapan Dört Kat Pahalı Satıyor


İhracatçının Ar-Ge haritası çıkarıldı. Buna göre, ihracatçı firmaların büyük kısmı Ar-Ge yapmıyor. Teknoparklarda ürün geliştiren şirketler ise adeta Ar-Ge'nin ekmeğini yiyor. Buradaki firmaların sattığı malın kilogram fiyatı diğerlerinin dört katı. Son 20 yılda imalat sanayi yatırımlarının yüzde 3.3'ü ileri teknoloji yatırımlarından oluştu. Sanayide üretim içerisinde ileri teknolojinin payı ise yüzde 2.5'te kaldı. 2009'da kilogram başına ihracat seviyesi 1.16 dolar iken 2012'de bu rakam 1.58 dolara kadar çıktı. 4 dolar hedef olarak belirlenirken ilginç bir istatistik de dikkat çekti. Türkiye'de teknoparklarda Ar-Ge harcaması yapan firmaların ihracattaki birim fiyatları ortalamanın dört katı. 2011 yılında ihracat yapan 53 bin firmanın içinde Ar-Ge harcaması yapanların oranı yüzde 2 iken, tasarım yapanların oranı yüzde 7.

% 72 Hiçbir Şey Yapmıyor
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, sanayi, üretim ve ihracatta zihinsel ve yapısal dönüşüme ihtiyaç olduğunu söyledi. Bakan Çağlayan, şöyle konuştu: "114 bin 443 firmanın yüzde 72'si yani 82 bin 800'i katma değer unsurlarının hiçbirine sahip değil. Bizim yapmak istediğimiz, bu konudaki eksikliklerini görmelerini sağlamak. İşletmelerimizin yeniden yapılanması gerek. Yani zihinsel bir değişim ve dönüşüme ihtiyaç var. Sonra da yapısal bir dönüşüm gerek."

Ar - Ge Olmazsa Olmaz Anahtar
"Ar-Ge yalnızca bunu yapan firmanın değil tüm ihracatçılarımızın performansını belirleyen önemli bir unsurdur" diyen Çağlayan sözlerini şöyle sürdürdü: "Ar- Ge sanayimiz ve ihracatımızın dönüşümü ile gelişiminin olmazsa olmaz anahtarıdır. Ar-Ge'yi büyük firmaların faaliyetleri olmaktan çıkartmamız gerekiyor."

Ucuz Malın Faydası Yok
Şirketlerin çok büyük bir kısmının stratejisinin halen pazarda olan mal ve hizmetlerin daha düşük fiyatlara satabilmek olduğunu belirten Zafer Çağlayan, şöyle konuştu: "Önemli arızalardan biri de bu. Şirketlerimizin çoğu yeni bir ürün geliştirmek yerine piyasada var olanları taklit edip, onu daha ucuza üreterek satmanın arayışı içinde. Elektrikten tekstil-konfeksiyona, makinadan müteahitliğe kadar tüm sektörlerde yenilik yapılmıyor. Bunun yerine var olan taklit ediliyor. Şunu bilmeliyiz ki fiyat savaşının sonu yok. Bunun Türkiye'ye bir faydası da yok." Çağlayan ayrıca her zaman Türkiye'den daha düşük maliyete üreten birilerinin çıkacağını belirterek, "Dolayısıyla şirketlerin artık mutlaka farklı olmaya odaklanmaları gerekir" dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al