Ocak 2013Ar-Ge'ye 1,8 Milyar TL Yatırım


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin küresel krize rağmen Ar-Ge yatırımlarına önem verdiğini belirterek, "Yatırım programımızda araştırma ve geliştirmeye ayırdığımız kaynak 1,8 milyar TL’ye ulaştı. 18 kat artış sağlandı. Ar-Ge harcamalarımız 10 yıl önce binde 53’ iken binde 86’ya yükseldi." dedi.

Ankara Kalkınma Ajansı’nın düzenlediği 2. Yenilikçi Ankara Projesi’ne Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ankara Valisi Alaattin Yüksel, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı, bilişim alanında yatırım yapan sektör temsilcileri katıldı. Programda konuşan Kalkınma Bakanı Yılmaz, her yönü ile iyi çalışan üreten bir yapının Türkiye’de olduğunu kaydederek, proje sahiplerinin ve üniversitelerin sanayiyi bir araya getiren platformlar olduğuna dikkat çekti. Küresel krizin yaşandığı dönemlerde girişimciliğin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını kaydeden Yılmaz, şunları söyledi:

"Şunun altını çizmek isteriz: Ülkemiz, krizden etkilenmedi. Halen bu kriz devam ediyor. Birçok ülkede devletler aşırı borçlu hale gelmiş durumda. Bu süreçte kamu harcamalarının baskı altında olduğunu görüyoruz. Büyümemiz devam ediyor, oranı tartışıyoruz. Borçlarımız, yüzde 36 düzeyinde. Yatırımlarımız devam ediyor. Yatırım programımızda araştırma ve geliştirmeye ayırdığımız kaynak 1,8 milyar TL’ye ulaştı. 18 kat artış sağlandı. Ar-Ge harcamalarımız 10 yıl önce binde 53’ iken binde 86’ya yükseldi. Üniversitelere yatırımlarımızı artırıyoruz. Birçok ile üniversiteler açtık. Açıldığı zaman eleştiriyi yapan bu insanların bu üniversiteleri görmelerini isteriz. Üniversitelere yatırımlarımız 14 kat arttırdık. Gelecek yıl 3,5 milyar TL yatırım yapacağız."

Yenilikçiliği, Hatalarımızdan Öğrenelim
Konuşmasında yenilikçiliğe de değinen Bakan Yılmaz, yenilikçiliğin tesadüf olmadığını, insanlara yapılan yatırımdan kaynaklandığını söyledi. Yenilikçiliğin toplumsal kültürel bir atmosfer içinde görülmesi gerektiğinin altını çizen Yılmaz, sözlerini: "Hem ülkemiz hem de yöreler için yenilikçilikte dünyaya açık olmalıyız. Diyalog kanallarınızı açık tutmamız gerekiyor. Yenilikçi olmamız için zihnimizdeki, kalıpları yıkmalıyız. Hata yapalım. Hatalarımızdan öğrenelim yenilikçiliği. Hataları yapacağımızı bilerek davranmalıyız. Hata yapmayı göze alabilmeliyiz. Özgüven önemli yenilikçilik için. Özgüven için sürekli yenilikler peşinde koşmalıyız .Öğrenen bir firma olmak son derece önemli. Türkiye’de bu yapı yeterince kurgulanmış değil. Bu tür yapıların finans yapıları doğru kurgulanmış değil. Bu birlikteliği sağlayacak yapılara önem göstermeliyiz. Yenilikçiliği geniş bir şekilde algılamamız lazım. Somut projelerle bunları göreceğiz." diyerek tamamladı.

Program sonunda bilişimdeki yeniliklerle dereceye girenlere ödülleri Bakan Yılmaz ve Vali Yüksel tarafından verildi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al