MartARGE Demek Patent Demek


Uygarlığın ilerleyişinde, hatta bir sözcük olarak uygarlık tanımının içinde bile “farklı düşünme”, “farklı olma” ve “var olanın ötesine geçme” anlayışı vardır. Değişim arayışı bu anlayışla başlar, ardından yenilikler gelir, sonrası ise gelişimdir.

İş dünyasına baktığınızda, değişimi yaratanların, gelişime de önayak olduklarını görüyorsunuz. Atalet, rehavet ve gecikme ise arkadan gelenlerin özellikleri...
Şirketlerin, değişim ve gelişim vizyonları, araştırma/geliştirme çalışmalarının da bazını oluşturuyor. Vizyonları diyorum zira ARGE çalışmaları gelecekte şirketlerin varabileceği noktaları veya o noktaya varma süresini belirlemektedir.

Ve maalesef günümüzde ARGE çalışmalarına ayrılan bütçeler, ülkemizin bu alandaki eksikliğinin altını çizmeye devam ediyor. Dünyada, geleceğe damgasını vurmak, hatta geleceği oluşturmak isteyen kurumlar, ARGE çalışmalarına ciddi kaynaklar ayırırken Türkiye hala “arkadan giden”, “izleyen” konumunu koruyor. Bunu acilen değiştirmemiz gerekiyor.

Çünkü, uluslararası üretim ve ticaret yarışının odağını ARGE çalışmaları oluşturuyor. ARGE’ye en fazla pay ayıran ülkeler ve şirketler inovatif çalışmalarıyla öne çıkıyorlar ve bu ülkelerin ekonomik kazanımları da orantılı olarak artıyor. Sıralamanın ilk 3 ülkesi, dünya ekonomisinin de baş oyuncularını oluşturuyor; Çin, ABD, Japonya... ARGE yatırımlarına önem veriyorlar, gelişiyorlar ve geliştikçe oyundaki güçleri artıyor.

Türkiye’de ise, bir kaç lokomotif kuruluş dışında ARGE yatırımı yok denecek kadar az. Bu kadar genç ve dinamik bir nüfusa sahip bir ülke olarak bir an önce bu eksikliği gidermek zorundayız. Dünya liginde yer almanın önkoşulu ne politik güç, ne askeri ne de diğer stratejik üstünlüklerdir. Bir ülke, ancak ekonomik gücü varsa gerçekten güçlü bir ülkedir, diğer türlü öne geçmesi imkansızdır.

Dünya’da ARGE demek patent demektir. General Electric, uçak motorundan, ev aletlerine ve tıbbi malzemeye kadar tüm ürünlerinin ARGE çalışmaları için Hindistan’da 2 bin 400 kişilik bir kadrosuyla deyim yerindeyse devasa bir ARGE merkezini faaliyete geçirmiştir. Toyota, Pfizer, Novartis ve Siemens gibi dünya devlerinin milyarlarca dolar bütçe ile sıralamaya girdiği ARGE faaliyetleri sonucu yıllık 2 bin ile 3 bin adetlik patent müracaatları ile rekabet avantajını koruma yarışı içerisinde oldukları görülmektedir.

Türkiye’nin yolu da bu olmalıdır. Kalkınmanın temelini oluşturan ARGE yarışından kopmamak için bir an önce kolları sıvamalıyız. Bu sadece kurumsal bir politika değil, bir devlet politikası olmalı ve ülkemiz sadece gelişen değil, gelişime yön veren ülke olarak ligdeki yerini almalı.

Güzel günler dileklerimle


Kemal Yamankaradeniz
Destek Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı
 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al