AralıkAyın Röportajı: Ant Gıda


Türkiye’de satılan zeytinin %80’i merdiven altı firmalarda sağlık ve hijyen gereklerine uyulmadan üretiliyor. İşte bu gerçek, değerli müşterimiz ANT Gıda’nın markası FORA’nın varlık nedenini açıklıyor. Ant Gıda, 1999 yılından beri Fora markası ile Türk tüketicilerini zeytinde ve zeytinyağında dünya standartlarında ürünler ile buluşturuyor. Ant Gıda Genel Müdürü Muammer Güngör, bu ayki bültenimizde bizlerle başarılarını ve markalaşma serüvenlerini paylaştılar.

Firmanız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Sizi rekabette üstün kılan özellikleriniz, müşterilerinize sunduğunuz faydalar nelerdir? 2012 yılı hedefleriniz nelerdir?

Şirketimiz ülkemizle özdeşleşmiş Türkiye İş Bankası’nın bir kuruluşu olup sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en büyük zeytin işletme tesisine sahiptir. Fabrikamızda zeytinler ve zeytin ürünleri ileri teknoloji, nitelikli işgücü ve engin bilgi birikimiyle üretilmektedir. Ana markamız FORA, ülkemizdeki tüm zeytin çeşitlerini ve zeytinyağını tüketicilere sunan bir marka olup en geniş ürün yelpazesine sahiptir. Bizi rekabette üstün kılan ise geniş ürün yelpazemiz ile birlikte dünya çapında tüm kalite standartlarına ve Gıda mevzuatına uygun bir üretim yapmak suretiyle tüketiciye güven ve kalite sunmamızdır.
2012 yılındaki hedefimiz de pazar payımızı artırarak, dünya sofralık zeytin üretiminde İspanya’dan sonra ikinci sırada olan ülkemizin adını güvenilir ve kaliteli markamızla birlikte uluslararası alanda daha geniş kitlelere duyurmak ve Türk zeytinini vazgeçilmez kılmaktır.

Markanızı ve yeni teknolojilerinizi nasıl koruyorsunuz?

Biz markamızı Destek Patent’e 1999 yılında tescil ettirmek suretiyle piyasaya sunduk. Destek Patent ile olan iş ortaklığımız o günden bu yana devam etmektedir. Bugün tescil edilmiş 41 markamız, işlemde olan 16 yeni markamız da Destek Patent işbirliğiyle korunmaktadır. Kurumsal bir yapıya sahip olduğumuz için, markamızın korunması şirketimiz için çok önemlidir. Piyasadaki çalışanlarımız taklit ürünleri düzenli olarak takip etmekte ve taklit ürüne rastlandığında yasal yollara başvurulmaktadır. Ayrıca TPE nezdindeki taklit – benzer marka – endüstriyel tasarım tescillerine de derhal itiraz edilmektedir.

Markanızı ve ürünlerinizi koruma altına alırken dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir?

Öncelikle iş birliği yaptığımız marka danışmanlarımızın güvenilir olması, işlemlerimizi yakinen ve eksiksiz takip etmesi, zamanında muntazaman raporlama yapması bizim için en önemli kıstastır. 21. yüzyılda bu konuda profesyonel işbirliği elzemdir. Yeni markalar ve tasarımlar oluştururken de başkalarının haklarına tecavüz etmemek ilkemizdir. Ancak bizim markamıza yapılabilecek her türlü tecavüze karşı da yasal yollardan sonuna kadar mücadele ederiz.

Bugüne kadar kaç adet marka, tasarım ve patent başvurusunda bulundunuz? Danışmanlarımız size nasıl destek oldular, süreçten kısaca bahseder misiniz?

Bugüne kadar toplam 57 adet marka, 5 adet de tasarım başvurusunda bulunduk. Başvuruda bulunduğumuz andan itibaren Destek Patent Danışmanları dosyalarımızı işleme koydular, aksaklık veya eksiklik varsa geri bildirimde bulundular, itiraz olduğunda karşılıklı görüşerek itirazlarımız yapıldı ve her seferinde hem elektronik posta yoluyla tescil belgelerimizi gönderdiler hem de belgelerin asıllarını her seferinde ofisimize getirerek elden teslim ettiler.

Marka patent ve tasarımlarınızın değerini arttırıp bilançonuza ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Bugüne kadar hiç marka / patent kullanım lisansı verdiniz mi?

Elbette, marka değerinin önemli bir asset (malvarlığı) olduğunun bilincinde olarak markalaşmayı çok önemsiyoruz. Bugüne kadar hiç marka/patent kullanım lisansı vermedik ancak sahip olduğumuz önemli markalarımız için böyle bir imkan olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz.

Katma değerli ürün üretmek için Destek Patent'in sunduğu Teknoprofil ve “Ar-Ge Danışmanlığı” ürünlerimizden haberdar mısınız?

Hayır, bugüne kadar bu ürünleri tanımıyorduk. Bundan sonra detaylı bilgi edinmeyi ve vizyonumuzu genişletmeyi arzu ederiz.
 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al