EkimAyın Röportajı: Polin Su Parkları


1976 yılında İstanbul'da kurulan müşterimiz Polin, bugün su kaydırakları ve su parkları alanında bir dünya lideri. Polin IK & Org. Gelişim Müdürü Müge Tolunay Gündoğdu, bu ayki bültenimizde bizimle kurumsal başarılarını ve marka serüvenlerini paylaştılar.

Firmanız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Sizi rekabette üstün kılan özellikleriniz, müşterilerinize sunduğunuz faydalar nelerdir? 2012 yılı hedefleriniz nelerdir?

1976 yılında İstanbul'da kurulan Polin, bugün su kaydırakları ve su parklarının tasarım, üretim ve montajında her kıtada gerçekleştirdiği 1500’ü aşkın su parkı projesiyle bir dünya lideridir. Avrupa'nın, Afrika'nın, Orta Doğu’nun en büyük su parkları Polin tarafından hayata geçirilmiştir. Rusya, Ukrayna, Türkiye, Yunanistan, Vietnam, İran, Suriye, Çek Cumhuriyeti, İtalya gibi sayısız ülkenin en büyük ve ödüllü su parklarında Polin imzası vardır.

34 yıllık sektör tarihçesi, 1500’ün üzerinde ve 70 ayrı ülkede proje gerçekleştirmesi Polin’e benzersiz bir işletme ve teknolojik uzmanlık kazandırmıştır.

Polin'in müşteri memnuniyetine, araştırma ve geliştirmeye, inovasyona, üstün kaliteye ve uluslararası kabul görmüş normlara bağlılığı onun bu sektördeki sürekli başarısının anahtarı olmuştur. En önemi sloganlarımız ‘Technology Leader’ ve ‘Always Innovative’ sloganlarımızla da ifade ettiğimiz gibi, yenilikçi yapımızı sürdürmeyi ve 2012 yılında da yeni ürünleri sektöre kazandırmayı hedeflemekteyiz.

Markanızı ve yeni teknolojilerinizi nasıl koruyorsunuz?

Polin, markasını tüm dünyada, 57 ülkede Marka Tescili ile korumaktadır. Yeni ürünlerimiz için, uluslararası arenada patent ve endüstriyel tasarım tescillerimiz yapılmaktadır. Ayrıca yeni üretim teknolojilerimiz de patentle korunmaktadır.

Markanızı ve ürünlerinizi koruma altına alırken dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir?

Markamızın mevcut ve potansiyel tüm pazarlarımızda tescilli olması ve doğru sınıflarda tescil edilmiş olması çok önemli. Ayrıca Destek Patent’in Markalarm sistemi sayesinde de, benzer sektörde oluşabilecek benzer markaları fark ederek, zamanında müdahale ile marka hakkımızı korumaktayız. Ürün tescillerimizi de mutlaka patent alınabilirliğine, sektörde benzerlerinin olup olmadığını dikkat ediyor ve o doğrultuda tescil sürecini işletiyoruz.

Bugüne kadar kaç adet marka, tasarım ve patent başvurusunda bulundunuz? Danışmanlarımız size nasıl destek oldular, süreçten kısaca bahseder misiniz?

Polin, sınai mülkiyet hakları konusuna büyük önem vermektedir. İçinde bulunduğumuz sektör dolayısı ile, bizi farklı kılan en önemli özellik, yeni ürün çalışmalarımızdır. Polin, Türk Patent Enstitüsünden 2010 yılında en fazla Endüstriyel Tasarım Tescili alan firmalardan biri olarak ödül almıştır.

Markamız 57 ülkede tescildir. Tescilli 3 markamız bulunmaktadır. 6 ürünümüzün endüstriyel tasarım tescili, 7 ürünümüzün patenti alınmıştır, ayrıca patent ve endüstriyel tasarım sürecinde olan pek çok ürünümüz bulunmaktadır.   

Destek Patent’le uzun süren bir işbirliğimiz var ve uzun süreli çalışmanın en büyük avantajı, çalıştığımız danışmanların artık sektörü ve ürünlerimizi çok iyi tanır hale gelmesi. Bu sayede ürünümüzün farklı ve yenilikçi yanlarını çok iyi ifade ederek, tescil dokümanlarının en iyi şekilde hazırlanmasını sağlıyor ve gerek ulusal gerek uluslararası arenada tescil süreci doğru adımlarla ve başarılı bir şekilde yürüyor. Ayrıca Polin’in ihracat ağı çok geniş olduğundan, sektörümüzdeki gelişmelerin global anlamda takibi çok önemli. Destek Patent danışmanları, sektörümüzdeki tüm yeni ürünleri, yeni tescilleri, gelişmeleri, rakipleri global anlamda takip etmekte ve bizi bu konularda bilgilendirmektedir. Ayrıca patent konusunda TÜBİTAK teşviklerinden yararlanmamız konusunda destek olmaktadırlar.

Marka patent ve tasarımlarınızın değerini arttırıp bilançonuza ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Bugüne kadar hiç marka / patent kullanım lisansı verdiniz mi?

Bu konuyla ilgili detaylı bir çalışmamız olmadı. Sadece kendi şirketlerimiz arasında Marka lisansı vererek, tescilli markamızın grup şirketlerimiz tarafından kullanılmasına imkan sağladık.

Katma değerli ürün üretmek için Destek Patent'in sunduğu Teknoprofil ve “Ar-Ge Danışmanlığı” ürünlerimizden haberdar mısınız?

Evet, danışmanlarımız bu hizmetler ile ilgili de bizleri bilgilendirdiler ve yararlanmamızı sağlıyorlar.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al