HaberlerBal Gibi İnovasyon


Erzurumlu arıcılar dönüşüm hamlesi başlattı. Gramı 160 dolara satılan arı zehirinden, kanser tedavisinde kullanılan arı sütüne kadar 12 farklı buluşu kovalayan şehir, eylülde ise 80 ülkeden araştırmacıyı ağırlayacak.

Dünyada bal verimi en yüksek arı ırkına ev sahipliği yapan Doğu Anadolu'da inovasyon harekâtı başladı. Kafkas ırkı olarak bilinen arıların artık sadece balından istifade etmek istemeyen Erzurumlu arıcılar, inovasyon çalışmalarıyla kovandan milyon dolarlık bir sağlık ekonomisi çıkaracak. Erzurum Arıcılar Birliği ve Atatürk Üniversitesi'nin ortaklaşa yürüttüğü inovasyon çalışmaları sonucunda arı zehiri ve sütünden polene kadar 12 farklı çeşit ürün elde ediliyor. Gramı 160 dolara satılan arı sütü MS hastalığının tedavisinde kullanılırken, ekmek ve yumurtada bayatlamayı önlüyor. Yine arılar üzerinde gerçekleşen araştırmalarda birçok kanser hastalığının da tedavisinin de mümkün olduğu ifade ediliyor.

80 Ülkeden Araştırmacı
Sektöre yatırım yapan birçok şirketin bulunduğu Erzurum, eylülde 80 ülkeden arı araştırmacısının katılacağı Apimedica Fuarı'na ev sahipliği yapacak. Erzurum iş dünyasının artık dünya ekonomilerine entegre olduğunu belirten MÜSİAD Erzurum Şube Başkanı Dr. Hüseyin Bekmez, hedeflerinin ilde faaliyet gösteren KOBİ'lerin birlikteliğini artırmak olduğunu söyledi. Arıcılığın bu noktada çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Bekmez, 'Erzurum ekonomisini yüksek katma değerli arıcılık ile üst liglere çıkaracağız' dedi.

MS VE Kansere Deva Olacak
80 farklı bileşen içeren arı zehiri, kanser ve MS başta olmak üzere birçok önemli hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Haftanın İşi
Sadece Bal Üretmeyeceğiz
Hedeflerinde katma değerli bir ekonomi oluşturmak olduğunu belirten Erzurum Arı Üreticileri Birliği Başkanı Taner Bayır, il genelinde etkin bir çalışma yürüttüklerini belirtti. Arının bal dışında 6 önemli ürün daha ürettiğini belirten Bayır, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Arıdan balmumu, polen, propilik, arı zehiri ve süt gibi katma değeri çok yüksek ürünler elde etmek mümkün. Örneğin dünyada MS hastalığının tedavisinde kullanılan arı zehiri oldukça yüksek fiyatlara alıcı buluyor. GATA ve Atatürk Üniversiteleri'nde başta kanser ilacı olmak üzere bu ürünlerden çok sayısa hastalığa çare olacak ilaçlar geliştiriliyor.'

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al