HaberlerBalonla Ömür Uzatan KOBİ


Türk doktorun kanser tedavisinde balonla ömür uzatan icadı, Gebze Teknopark'ta KOBİ'lerle hayat buldu. Seri üretimi başlayan cihazı, 100 ülkede 300 bin doktorun kullanması hedefleniyor. İlk ihracat ise Fransa'ya yapıldı.

Türkiye'nin sağlık alanındaki buluşlarında KOBİ'lerin imzası her geçen gün artıyor. Hatta KOBİ'ler tarafından geliştirilen birçok ürün, onlarca ülkeye ihraç ediliyor. Gebze Teknopark'ta Prof. Dr. Yalçın Karakoca'nın geliştirdiği akciğer kanserinin tedavisinde kullanılan ve hastaların ömürlerini en az iki yıl uzatan Rezaktör Balon Sistemi Klinik Bakım Ar-Ge şirketi tarafından üretiliyor. Ürünün 100 ülkede satışa çıktığını söyleyen Prof. Karakoca, akciğer kanseri hastalarının yaşam kalitesini ve ömrünü uzatmak için sistemin geliştirildiğini ve uygulanan teknolojinin dünyada ilk olduğunu söyledi. Sanayi işbirliğiyle seri üretime geçildiğini anlatan Prof. Karakoca, "Dünyada 14 milyon kanser hastası var. Geliştirdiğimiz sistemle tümörün yerleştiği kanalın içini balonla açıyoruz. Bu kanalın açılması çok önemli. Eğer bu kanal açılmazsa tedaviler sonuç vermiyor. Yöntem, akciğer kanserinde solunum yollarını açtığı için yaşam süresini uzatıyor" açıklaması yaptı. Akciğer kanserinde solunum yollarını tümörden temizleyen bu tekniğin, aynı şekilde insan vücudundaki tüm boru biçimindeki yapılarda da kullanılması söz konusu. 

İlk İhracat Fransa'ya
Prof. Karakoca, ürünün ihracat potansiyelinin de oldukça yüksek olduğunu ifade ederek, "İcadımız yükte hafif pahada ağır bir ürün. Bu nedenle ihracat potansiyeli çok yüksek" dedi. Doktor alışkanlıklarının hızlı değişmediğini bu nedenle icat edilen teknolojinin yayılmasının zaman aldığına da vurgu yapan Prof. Karakoca, "İlk ihracatımızı Fransa'ya gerçekleştirmiştik. Ülke sayısı her geçen gün artıyor. Bir yandan da cihazın dünyada patentlerle koruma altına alınması gerekiyor. Burada da profesyonel destek aldık ve cihazı dünya genelinde koruma altına aldık" şeklinde konuştu.

Destek Patent Şube Yöneticisi Feyza Küçük, sağlık alanında birçok buluş gerçekleştiren Prof. Dr. Yalçın Karakoca ile 2006 yılından beri danışmanlık hizmetlerini yürüttüklerini dile getirdi.Dünyada çok önemli bir yere sahip olan sağlık sektöründe geliştirilen buluşların mutlaka patentle korunması gerektiğini vurgulayan Küçük," Prof. Dr. Karakoca'nın geliştirdiği buluşların yurtiçi ve yurtdışı tüm işlermlerini 2006 yılından bu yana Destek Patent olarak yürütmekteyiz. Ayrıca müracaatlar, takipler ve teknoloji araştırma raporları konusunda aktif çalışmalarımızı devam ettiriyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al