HaberlerBeyaz Eşyada Almanlar Bile Artık Türk Markası Alıyor


Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Özcan Aydilek, Türkiye'nin beyaz eşya üretiminde dünyada ilk 5'te olduğunu belirterek, "Türkiye beyaz eşyada kendini ispat etti, Almanlar bile artık Türk markası alıyor" dedi. Sektörün 2012 yılında 23 milyon adet üretim gerçekleştirdiğini, bunun 6,5 milyonunun yurt içinde satıldığını, 16,5 milyonunun ise ihraç edildiğini anımsatan Aydilek, "Bu rakamlar 2010 yılı ile kıyaslandığında yüzde 20'lik bir artış var. Bu yılın sonunda da geçen seneye kıyasla yüzde 5'lik bir artış bekliyoruz. Yani rakam 24–24,5 milyona doğru gider" dedi.

Türkiye'nin beyaz eşya üretiminde Avrupa lideri olduğunu anımsatan Aydilek, sektörün üretim rakamları ile Polonya, İtalya ve Almanya gibi rakiplerine göre fark atmış durumda olduğunu, bununla da gurur duyduklarını kaydetti. Yurt dışındaki tüketiciler nezdinde "Made in Turkey" etiketinin artık olumsuz bir algı oluşturmadığını, önyargıların kırıldığını ifade eden Aydilek, olumsuz geri bildirimlerin önemli bir kalite göstergesi olduğunu, Türk ürünlerinde bu oranın diğer ülkelere göre çok düşük oranda kaldığını bildirdi.

Aydilek, yabancı tüketicilerin artık Türkiye'de üretilen ürünleri rahatlıkla satın alabildiğini anlattı. Aydilek, Türkiye'nin beyaz eşya üretiminde dünyada ilk 5'te olduğunu kaydetti. Patent konusunda TÜRKBESD olarak çok gururlandıklarını vurgulayan Aydilek, Türkiye'de en çok patent başvurusu yapan ilk 2 firmanın TÜRKBESD üyesi olduğunu ifade etti.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al