HaberlerBilim ve Teknoloji Haftası Sona Erdi


Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (UÜ-TTO A.Ş.) ile ULUTEK’in işbirliği ile bu yıl 12–14 Mart tarihleri arasında düzenlenen Bilim ve Teknoloji Haftası sona erdi.

Destek Patent'in katılımcısı olduğu 'Bilim ve Teknoloji Haftası Etkinlikleri' kapsamında 'Yatırımcılarla Buluşma Programı' ve 'Patent ve Proje Sergisi' gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen bu etkinliklerle yatırımcıyla genç mucitleri bir araya getirme konusunda önemli olan etkinlik, patent ve projelerini sergilemek isteyen öğrencilerinde yardımcısı oldu.


Bilim ve Teknoloji Haftası etkinlikleri kapsamında 3 gün boyunca çeşitli seminer ve eğitimler verildi. Etkinliğin son gününde ise lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik 'Fikri Sınaî ve Mülkiyet Hakları' konusunda eğitim verilirken, öğleden sonraki kısımda da UÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Doç. Dr. Erkan Özdemir tarafından Şirketleşme ve Girişimcilik Süreci konusunda sunum yapıldı. Yapılan sunumların ardından, hafta kapsamında sergilenen 68 adet proje ve patent arasından dereceye giren çalışmalara ödülleri verildi.

Ödüller
Dr. Bilsay Pastakkaya, Dr. Kürşat Ünlü, Doç. Dr. Ozan Gürbüz, Doç. Dr. Erkan Yaslıoğlu, Yrd. Doç. Dr. Bülent Gürbüz, Yrd. Doç. Dr. İlker Kılıç, Prof. Dr. Recep Yamankaradeniz , Stefan Peil ve Kirsten Helle’nin Soğuk Depo Uygulamalarıda Güneş Enerjisi Kaynaklı Resorbsiyonlu Soğutma ile Soğutma Maliyetinin Düşürülmesi projesi birincilik ödülünü aldı.

UÜ Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, UÜ TTO YK Başkanı Prof. Dr. İrfan Karagöz, KOSGEB Bursa Hizmet Müdürü Ahmet Akdağ ile çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleştirilen ödül töreninde, ikincilik ödülünün sahibi Hücre Canlılığı Test Kiti Geliştirilmesi projesiyle Prof. Dr. Engin Ulukaya ve Arş. Gör. Mehmet Sarımahmut ile Doktora Öğrencisi Didem Karakaş’ın projesi oldu. Doç. Dr. Yasemin Kavuşturan ile Arş. Gör. Dr. Serkan Tezel’in Elektromanyetik Koruma Sağlayan Giysiler projesi üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Rektör Dilek: Proje Sayısı İki Yılda İki Kat Arttı
Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek de, Uludağ Üniversitesinin üniversite-sanayi ilişkilerini geliştirmek için yaptığı çalışmalara değinerek, son iki yıl içinde yapılan proje sayısı ile projelere ayrılan kaynağın iki kat arttığına dikkat çekti. Üniversitenin 10–12 milyon lira dolayında araştırma bütçesi bulunduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Dilek, bu bütçe kullanılırken sanayi projelerine öncelik verdiklerini kaydetti. Girişimci gençler yetişmesini önemsediklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek, bu yıl bahar döneminde tüm öğrenciler için girişimcilik ve inovasyon dersi koyduklarını belirtti.

İş fikri sahipleriyle, yatırımcıların yüz yüze toplantılar gerçekleştirerek gençlerin projelerinin desteklendiği etkinlikte Destek Patent stantlı katılımıyla gençlerin buluşlarını nasıl koruyabilecekleri ve sınaî haklar konusunda bilgi paylaşımı gerçekleştirdi.


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al