HaberlerBir Marka Başarı Öyküsü; Hotiç


Uzun yıllar büyük holdinglerde üst düzey yöneticilik yapan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hotiç, aile şirketi Hotiç'in, başına 6 yıl önce geçti. Hürriyet Gazetesinden aldığımız bilgilere göre, balkan savaşından canlarını kurtarmak için İstanbul’a göç ettiklerini ve soyadının Boşnak lakaplarından geldiğini söyleyen Mehmet Hotiç, bugün Türkiye’nin en iyi markalarından olan Hotiç’in gelişimmini şöyle anlattı; “Derilerin üzerinde uyur, ders çalışırdık. Biz 6 kardeştik ve annem bizi evden atardı, biz de gider derilerin üzerinde uyurduk. Ben 7 yaşında yatılı okula başladım. Yeşilköy’deki Pansiyonlu okuluna gidiyordum. Solaktım ben. Pansiyonlu’da vura vura sağ elimi de kullandırdılar. Bu bende iz bıraktı. Buradan söyleyeyim de artık yapmasınlar çocuklara böyle şeyler. Şimdi hem sol hem sağ hepsini kullanabiliyorum. ODTÜ’de Endüstri İşletmeciliği okudum. Robert Kolej’de master da yaptım. Babam eğitimimize önem verirdi tabii. Ama çocuk yaşta başladım ve hep çalıştım. Semt semt pazarlara gider, köprü altlarında terlik satardım. Ev kalabalıktı, herkesin para kazanması gerekiyordu.” dedi.

Koç-Sabancı Arası Transferler
Koç Holding’de işe başladığını söyleyen Hotiç; Üç ay sonra Bossa’ya geçtim. Bossa, Sabancı Holding’in merkeziydi ve Turgut Özal CEO’suydu. Dört yıl Adana’da çalıştım. Sonra Koç’un Bozkurt Mensucat’ına transfer oldum. Bozkurt’ta, Koç Holding tarihinde en genç genel müdür oldum. Tekrar Sabancı’ya geçtim. Hatta Vehbi Bey, Sakıp Sabancı’ya bu son transferle ilgili bir mektup yapmıştı. Koç-Sabancı arasında 4 kez gittim geldim. Daha sonra Hotiç’te Yönetim Kurulu Başkanı oldum. 1993’te Boyner çağırdı. Hotiç’e bir nevi koçluk yaparken, Altınyıldız’da genel müdür oldum ve Network ile Fabrika markalarını yarattık.

Yurtdışı Heves Değil; Aç Kapa Olmaz
Irak, Abu Dabi ve KKTC’de varız. Moskova’da 2 mağaza vardı; kapattık. Bayi ile anlaşamadık. Oraya yeniden odaklanıyoruz. Ama bizim yurtdışına açılmaktan anladığımız gidip her ülkede bir mağaza açmak değil. Şimdi Rusya ve Ukrayna ile Dubai başta BAE’ye odaklanıyoruz. Biz açıkçası Türkiye’de bizi çok iyi bilen 35 milyonu bırakıp yurtdışında macera aramadık. Ama artık zamanı geldi. Markamız artık yurtdışında koşacak kıvamda. Rusya ve Ortadoğu’da maratona hazırız.

Oğlum CEO Oldu Ben Kendimi Golfe Verdim
Oğlum Alihan, 14 yıl ABD’de Capital Bank’ta çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndü. 2011’den bu yana o CEO, ben de kendimi golfe verdim. İş hayatımı haftada iki güne indirdim, çok mutluyum. Biz işadamlığından çok keyifle çalışmayı seviyoruz. Hotiç hiçbir zaman para kazanmayı öncelik görmemiştir. Markayı değerli kılmayı öncelik görmüştür. 

Altı Yılda 4 Kat Büyüttü
2007’de çok rekabetçi bir ortam vardı ama bu büyük bir potansiyel de barındırıyordu. Benim tecrübelerim aile şirketinde çok işe yarayabilirdi. Kardeşlerim en büyük olarak beni istedi ve kardeşlerimle birlikte 6 yılda şirketi 4 kat büyütmeyi başardık. 2000 yılında 14 mağaza varken, 2007’de mağaza sayımızı 30’a çıkarttık. Bu yılı 115 mağazayla kapatıyoruz. Her 3 yılda bir ikiye katlanan bir büyüme söz konusu. Bu yıl 200 milyon TL ciro ile kapatacağız.

75 Yıllık Bir Süreç… 
“Doğduğundan beri müşteri seçen bir markaydı, kendi fikrini ve tasarımlarını satıyordu. 2006’dan sonra müşteri taleplerini dikkate almaya başladı. Yani Hotiç’i halka açtık.” diye konuştu.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al