HaberlerBodrum Mandarini Tescillendi


Muğla'da, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ve Bodrum Turunçgil Üretici Birliği'nin 3 yıllık çalışması sonucu kendine has aroması, tadı, lezzeti ile bilinen ve gazozu, reçeli, lokumu, kolonyası da yapılarak ürünleri çeşitlendirilen Bodrum mandalinası, 'Bodrum Mandarini' olarak tescillendi. 

Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen Coğrafi İşaret Tescil Belgesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Turunçgil Üretici Birliği Başkanı Mahmut Serdar Kocadon'a teslim edildi. Bodrum Mandalinası'nın yetiştiği bölge olarak tescil edilmesi için 2009 yılında Türk Patent Enstitüsü'ne başvuru yapan Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Turunçgil Üretici Birliği, yapılan çalışmaların sonucunda belgeyi teslim aldı. Farklı aroması tadı, lezzeti ile bilinen ve Bodrum mandalina gazozu, reçeli, lokumu, kolonyası yapılan Bodrum mandalinası üç yıllık çalışma sonucunda 'Bodrum Mandarini' coğrafi işaretini aldı. Bodrum Turunçgil Üretici Birliği'nde düzenlenen etkinliğe Destek Patent Bölge Müdürü Süleyman Zemin, BODTO ve Birlik Başkanı Mahmut Kocadon katıldı. Destek Patent Bölge Müdürü Zemin, Kocadon'a Coğrafi İşaret Tescil Belgesini verdi. 

Tarımsal alanda yapılan buluşların önemli olduğunu belirten Süleyman Zemin, "Coğrafi işaretler bir bölgeye ait ürünlerin, korunması ile ilgili verilen belgelerdir. Bodrum Ticaret Odası'nın ve ısrarlı ve istikrarlı çalışmaları sonucunda TPE'ye başvurumuzu yaptık ve bu belgeyi almaya hak kazandık. Bir esnaf tüketiciye Bodrum mandalinasını sunduğu zaman tüketici ikna olmuş olacak. Aldığı gerçekten Bodrum mandalinasını olacaktır. Coğrafi işareti üzerinde bulundurmayan ürünlere, tüketiciler kuşku ile yaklaşacaklar. Coğrafi işaret alınması ile artık sadece Bodrum da üretilen Bodrum ve çevresinde yetişen Bodrum mandalinası gerçek değerini bulacaktır. Başka bölgelerde yetiştirilip Bodrum mandalinası diye satılan mandalinaların da kanunen yaptırımları var. Bu kişilerin tespit edilmesi, savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerekiyor. Sattıkları ürünün Bodrum mandalinası olmamasının tespiti ile beraber cezai şartlar ortaya çıkıyor. İki yıla kadar hapis cezaları, ürünlerin toplatılması, imha edilmesi, ticaretten men gibi ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklar" dedi. 

Bodrumlular için önemli bir değere sahip çıkarak coğrafi olarak tescillenmesini sağladıklarını belirten BODTO ve Bodrum Turunçgil Üreticiler Birliği Başkanı Mahmut Kocadon, "Coğrafi İşaret Tescil Belgesi', Bodrumlular için çok önemli. Manevi yönden mandarinimize sahip çıktık. Yıllardır Bodrum mandalinasını geliştirdik, ekonomimizin temel direğiydi, lokomotifiydi. Daha sonra turizm gelince mandalina kenar da kaldı. Tekrar Bodrum Ticaret Odası ve Turunçgil Birliği olarak Bodrum mandalinasını ön plana çıkarmak ve ekonomik katkı sağlamak üzere iyi bir çalışma yaptık. Üç yıllık bir çalışma sonucunda coğrafi işaret tescil belgemizi aldık. Bundan sonra kimse Bodrum'un marka ismini değerlendirip başka yörelerin mandalinasını Bodrum Mandalinası diye satmayacak. Bunun ciddi cezaları var. Hiçbir satıcıya bu cezaları uygulamak istemeyiz ama sonuçta biz de mevcut bahçelerimizi ve marka değerimiz korumak zorundayız" dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al