HaberlerBurdurlu Mucit "Balya Toplama Makinesi" İcat Etti


Gölhisar'da yaşayan tornacı Emin Altınok, kendi olanakları ile "balya yükleme makinesi" yaparak patentini aldı.Yaklaşık 15 yıldır torna ve kaynak işleri yapan 55 yaşındaki Altınok, çiftçilerin tarladan balya yükleyecek ve indirecek işçi bulmakta sıkıntı çekmeleri üzerine çalışma başlattı. Altınok, traktöre monte ettiği ve hidrolik kol yardımıyla en fazla 200 kilogram kaldırabilen "paket yükleme ahtapotu" adını verdiği yeni bir araç icat etti.
 
Altınok, makineyi insan elinin yapısından ilham alarak yaptığını söyledi. Başka balya toplama makinelerinin traktörden bağımsız olarak harekete edemediklerini anlatan Altınok, kendi yaptığı makinenin ise elle kumanda edilebildiğini kaydetti.
 
Makineyi 6-7 aylık bir çalışma sonucunda yaptığını, hem ekonomik hem pratik hem ucuz hem de güzel bir cihaz olması ve her traktöre kolaylıkla kısa sürede monte edilebilmesi nedeniyle oldukça beğeni topladığını dile getiren Altınok, "Makineyi tescil ettirmek için Türk Patent Enstitüsüne müracaat ederek patentini aldım. Bu makine Türkiye ve dünyada tek. Şu an Gölhisar ilçesinde sanayi sitesinde imalatını yapıyoruz. Tanıtımını yaparak ihraç etmeyi hedefliyoruz" dedi.
 
Altınok, paket yükleme ahtapotunu 3 bin liradan sattıklarını, müşterilerinin verdiği siparişe göre üretim yaptıklarını ifade etti. Paket yükleme ahtapotunu satın alan çiftçilerden Ramazan Ergün ise çiftçilik ve hayvancılık gibi ağır işlerle uğraşmaları sebebiyle her gün işçi bulamadıklarını belirtti. 

Makinenin fiyatının, işçi yevmiyesine göre daha uygun olduğunu anlatan Ergün, "Bir çiftçinin her zaman istediği, kendi işini kendisinin ve zamanında görmesidir. Başkasına bağımlı olmamasıdır. İşçi aramak zorunda kalmamasıdır" diye konuştu. Paket yükleme ahtapotu ile arazi şartlarına bakmadan balya yükleyebildiklerini vurgulayan Ergün, makinenin bağımsız olarak çalışabilmesi, kumanda ile kontrol edilebilmesi nedeniyle oldukça ideal olduğunu kaydetti. 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al