Emin ÇALIŞKANYurtiçi Marka Uzmanı

Uzman GörüşleriBüyümek, Markanızın Değeriyle Başlar,


Büyümek, Markanızın Değeriyle Başlar,
Büyümenin sırrı Markanız da Saklı;

Günümüzde yaşanan rekabet ve küreselleşme, firmaların yeni ürünler ve marka oluşturarak Pazar paylarını genişletme, performansın ve verimliliğin arttırılarak kar paylarını geliştirme hedefleri ile hareket eder. Dünya müthiş bir değişim ve ilerleme içerisinde. Ekonomi de, dış dünya ile entegre olma sürecine girdi. Serbest pazar ekonomisi ve dünyaya her alanda açılmamız, bu entegrasyonun içerideki yansımalarını ve etkilerini daha da hızlandırdı. Sanayi, teknoloji, diğer bütün sektörler ile ilgili rakamlara baktığımız zaman, Türkiye’nin nasıl bir ivme yakaladığını görebiliriz.
Ticaret mallarının, internet siteleri ile satışa sunulması, ülke içi ve dışında sanal ortamda yapılan alışverişler, ülkeler arası sınırları ortadan kaldırdı. 

Özellikle, başı çeken ülkelerden Çin örneğini verebiliriz, yıllarca pirinç ülkesi olarak tanıtılan, uzak doğu kültür ve sporu olarak anlatılan ülke, bir anda dünyanın parlayan yıldızı. Üretilen ürünler, ve maliyetleri ile ilgili yapılan çalışmalarda bütün dünya markalarının üretildiği sanayi devi oluverdi. 

Dünya markalarının birçoğu üretim olarak uzak doğuyu seçti.  Değişim ve ilerleme çağının açılmasıyla, her şeyin ve herkesin değişmeye ve değişime uyum sağlamaya başladı. Vakit, sadece akılı telefonlara bağımlı değil, akıllı sistemlerin, akılı teknolojilerin, bize getireceği zaman dilimleriyle, değer yarışı başladı. Yaşadığımız evrende her şeyin mükemmel bir uyum içerisinde olduğunu gösteriyor. 

Dünya saatte 1670 km hız ile kendi ekseni etrafında, saatte 108.000 km hızla güneş etrafında dönüyor. Bana göre; Mükemmel uyum ve hızlı dönüşüm çağın değil, zamanın bizden beklediğidir. Gelişmeler olurken, mükemmel markalarda, oluşmaya başladı. Yeni fikirler, yeni sloganlarla yola çıkan girişimciler, kimsenin tanımadığı ürünleri, müthiş bir hız ve şekilde markalaştırdılar. Örnekte de belirttiğim gibi, Çin, hızlı gelişim göstererek ülke markası oldu, bütün insanların dikkatini ve alkışını aldı. Dünya marka değerlemelerinde de; değeri en yüksek firmalar Apple, Google, Ibm, McDonald’s, Coca-Cola, At&t, Microsoft, Marlboro, Visa, China Mobile oldular. Orta ölçekli firmalardan, ürünlerin kalitesi, müşteri memnuniyeti sayesinde, bütün dünyanın tanıdığı markalar oldular. Bu isimleri ilk defa duysanız,  görseniz düşünceniz ne olurdu, hiç düşündünüz mü.

Markalar; değerleriyle ve kaliteleriyle, zamanla, kendilerini bütün insanlığa tanıttılar. Şimdi alacağımız ürünü adıyla değil, markasıyla ararız.  Markanıza verdiğiniz emek, değerini güvenini arttırır. Tanınmış marka, tüketicisi tarafından izlenen ve takip edilen bir markadır. Uzun yıllar; çalışıp çabaladığınız ürününüz, ismi ile hitap edilen bir varlık olmuştur. 

Koruma altına alınan her marka, sahibi tarafından korunması gereken mal, emtia bazında önemli bir değer olmuş demektir. Dışarıdan gelebilecek saldırılara da açık hale gelmiştir. Markanın oluşma, piyasadaki yeri ve tutunma serüveni ile geçen zamanı düşündüğümüzde kat edilen yol azımsanamaz. Benzer olarak oluşturulan markalar, benzer sloganlar her an markanızı; taklide ve haksız kazanca açıktır. Bu durumda, gerçek hak sahibinin, mağdur olması anlamına gelebilir. Markaların, marka hukuku nu bilen, danışman kurumlarca aylık olarak yayınlanan bültenlerde takibini, izlenmesini sağlamak çok önemli hale gelmiştir. Marka izleme, benzer olarak yayınlanan markalara, itiraz edilerek, kazanılmış hakların korunması yönünde geliştirilen sistemdir.  Marka ile ilgili yapılan çalışmalar, sigorta gibi düşünülebilir.

Büyüme dediğimiz başlık, markanıza sahip çıkarak engin sularda, kontrolü elinizde tutabilmektir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al