HaberlerCari Açığı Azaltacak 12 Fikre Ödül


Türkiye, katma değeri yüksek sanayi üretimi için araştırma-geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerine ağırlık veriyor. Bilim ve Sanayi Bakanlığı, Ar-Ge faaliyetleri için teşvik musluğunu açarken sanayici ve işadamı da yeni projeler üretmek için kolları sıvadı. Bunların arasında yer alan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ile Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği'nin (AKMİB) işbirliği ile gerçekleştirilen Ar-Ge Proje Pazarı yatırımcılara yeni fırsatlar sunuyor. İKMİB Başkan Yardımcısı Necmi Sadıkoğlu, 150 projeden 12'sinin ödül aldığını belirterek, "Amacımız üniversitesanayi işbirliğini geliştirmek. Sanayici ve yatırımcının aradığı fikirleri ekonomiye kazandırmak için böyle bir etkinliği gerçekleştiriyoruz" dedi. İKMİB olarak bu projelerin üretilmesi için verdikleri desteği devam ettireceklerini söyleyen Sadıkoğlu, şöyle konuştu: "Bu tür yarışmalar yapıldığıyla kalıyordu. Ama biz artık yatırımcı bulana kadar destek vereceğiz. Eserleri fuarlarda tanıtacağız. Sanayicileri haberdar edeceğiz ve gerekirse proje sahibiyle birlikte giderek konuyu anlatacağız."

Projeler Yatırımcı Arıyor
Isı Yalıtımı İçin İnovatif Alternatif
PROJE mikro seramik kürecikli ısı yalıtımlı iç ve dış cephe astar ve boyaları geliştirilmesini kapsıyor. Projenin amacı seramik kullanarak güneş ışığının yansıma ve ısının iletim özelliğinden faydalanarak ısı izolasyonunun düşük ısı iletim katsayılı malzemelerle sağlanması.

Biyouyumlu Doku Yapıştırıcısı
Doku yapıştırıcıları kanamayı durdurmak, doku yırtıklarını kapatmak için özellikle cerrahi operasyonlarda hayati önem taşıyor. Ancak birçok ameliyatta kullanılan fibrin temelli yapıştırıcılar yüksek maliyetleriyle dikkat çekiyor. Ürün, vücut içi dokuları yapıştırmaya yönelik biyouyumlu bir malzeme olarak geliştirildi.

Şarj Edilebilir Piller
Çevre sel problemler ve enerji kısıtlığı, elektrikli taşıtların önemini daha da artırıyor. Ancak kurşun asit, nikel kadmiyum ve lityum iyon piller gibi piller, elektrikli taşıtların uzun mesafe almalarını sağlayamıyor. Proje bu sorunu bitirecek yeni yöntem geliştiriyor.

Portakal Cilt Lekelerini Gideriyor
Proje ile kozmetik etken maddeleri üretilerek, beyazlatıcı krem ve jel formülasyonları geliştirildi. Portakal kabuğundan elde edilen 'nobiletin' ciltteki lekeleri çıkaran bir kozmetik ürüne dönüştürülüyor.

Alternatif DNA İzolasyon Kiti
DNA izolasyonu, mutasyon tespitinden, gen analizine kadar pek çok alanda moleküler biyolojinin temel tekniğini oluşturuyor. Piyasada birçok DNA izolasyon kiti bulunuyor. Bu kitler, ithal ediliyor ve gelmesi zaman alıyor. Projeyle bu ürün artık Türkiye'de üretilebilecek.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al