HaberlerÇerkezköy Organize Patent Bölgesi


OSB'ler arasında buluş ve patent yarışı başladı. 2013'ü 290'dan fazla patent ve faydalı modelle kapatan Çerkezköy OSB neredeyse her gün bir buluşa imza atarak listenin zirvesine yerleşti. Bölge kendi barajını kuracak.

Türkiye'nin inovasyon yarışına Organize Sanayi Bölgeleri de (OSB) katıldı. Türkiye'nin en çok patent alan OSB'leri arasındaki sıralamanın zirvesine son dönemde hızlı sanayileşmesi ile dikkat çeken Tekirdağ'a bağlı Çerkezköy OSB yerleşti. Bölgede faaliyet gösteren sanayiciler 2013'te 290 patent ve faydalı buluş alarak neredeyse her gün yeni bir buluşa imza atmış oldu. Bölgedeki Arçelik, BSH ve Hema gibi kuruluşlar ise hem Ar-Ge hem de istihdam deposu durumunda. Patentli üretiminin yüzde 30'unu tek başına gerçekleştiren bu üç firma toplamda 10 bin kişiye de iş imkânı sağlıyor. 

Kendi Barajını Kuracak
Türkiye'nin katma değer liginde üst sırada yer almaktan gurur duyduklarını belirten Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Tekirdağ'ın Avrupa'nın sanayi kentleri sıralamasında da ilklere girme hedefi olduğunu söyledi. Öte yandan, Türkiye'nin kendi elektriğini üreten tek OSB'si olan bölge yakın zamanda bir de baraj kurmayı hedefliyor.

İlçenin Ar-Ge Karnesi
Faydalı model-Patent (2013) 290 
Ar-Ge mühendisi: 796 
Ar-Ge merkezi: 11 
Ar-Ge projelerinin toplamı: 450 
Üniversiteyle çalışan KOBİ: 85 
TÜBİTAK-KOBİ projeleri: 129 
KOSGEB-KOBİ projeleri: 111 
Avrupa Birliği projeleri: 140 
25 yaş altı girişimci: 65 

Çerkezköy'ün önde gelen sanayicileri ekonomik gelişmeleri ve bölgenin hedeflerini anlattı.

İnovasyon Turu
Tasarımın Sihirbazları KOBİ'yle Buluştu
1-Dünyanın en prestijli teknoloji yayınlarından Red Herring, Amsterdam'da düzenlenlediği bir ödül töreniyle Avrupa'nın en yenilikçi 100 teknoloji firması arasında idemama.com'u açıkladı. idemama.com'un kurucularından Rahşan Tan ve Leslie Mori, 'Profesyonel tasarımcılarla KOBİ'leri buluşturuyoruz, Türkiye'nin en büyük tasarım pazaryeriyiz' diye konuştu. 

Teknoloji Yarışında Türk Firmaları Zirvede
2-Sunar Grup şirketlerinden Elita Gıda 4 kıtada 80 ülkeye Çukurova'dan yağ göndererek önemli bir başarıya imza attı. 2014'te kapasite artırımına ya da fiziksel yatırıma girmek yerine, Ar-Ge faaliyetlerine yönelmeyi tercih edeceklerini belirten Elita Gıda Genel Müdürü İbrahim Ethem Can, 'Teknoloji yarışında öndeyiz. Elita'nın geleceğine yatırım yapıyoruz' dedi. 

Rusları 4 Bin Euroya Nirvana'ya Çıkaracak
3-Türkiye'nin farklı destinasyonlarında 13 oteli bulunan Kilit Şirketler Grubu, 100 milyon euroya yaptırdığı Nirvana Otel'iyle Türkiye yerine İspanya'yı tercih eden A+ kategorisindeki zengin Ruslar'ı da Türkiye'ye çekecek. Cyristal Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Kilit, hizmet kalitesiyle Avrupa ve bölgedeki diğer ülkelerin yarışamayacağını belirterek ultra zengin turistlerin daha fazla Türkiye'ye gelmeye başladığını söyledi. Kilit, 14'üncü otelleri olan ve geceliği 4 bin euroya kadar çıkan Nirvana ile şimdiye kadar Türkiye yerine İspanya gibi ülkelere giden ultra zengin Ruslar'ı da Türkiye'ye getireceklerini belirtti. Kilit, grubun yıllık 500 milyon dolarlık cirosu içinde Crystal otellerinin payının 200 milyon dolar olduğunu söyledi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al