HaberlerCerrahi Alet Buluşuna Patent ve Lisans Hakkı


Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Börekçi, Laporaskopik ameliyatlarda kullanılmak üzere buluşu yapılan, tasarımı tamamlanarak basit prototipi geliştirilen ve Türk Patent Enstitüsü tarafından patent ve lisans hakkı alınan 2 adet cerrahi aletin üretiminin gerçekleştirilmesi amacıyla lisans haklarını Alman üretici firmaya devretti.

Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Börekçi konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu önemli 2 buluş Alman firma tarafından üretilecek ve dünya pazarına sunulacağına dikkat çekerek üretimi gerçekleştirildikten sonra laporaskopik ameliyatlarda kullanılmaya başlanılacağı bilgisini verdi. Gerek genel cerrahi gerekse diğer cerrahi operasyonlarda zorlanılan uygulamaların kolaylaştırılması adına bazı tasarımlar yaparak cerrahi aletler tasarladığını ifade eden Börekçi, cerrahların ameliyatlardaki karşılaştığı problemlerin modifiye cerrahi aletlerin ortaya konmasına kendisine temel kaynak olduğunu ifade etti.

Türkiye’de bir cerrahi alet geliştirmenin oldukça zor bir uğraş olduğunu, bir aletin patentini ve lisans hakkını almanın zaman alıcı bir süreci gerektirdiğini belirterek, “cerrahi alet buluşları ile ilgili bazı yerli firmalar ile üretim konusunda girişimlerimiz oldu. Ardından TÜBİTAK 1512 girişimcilik destek programına da başvuruldu. Ama gerekli desteği alamadık. Sadece tıp sektöründe değil tüm mesleklerde bu tür tasarımlara ve patent enstitülerine başvurulup bu tasarımların olgunlaştırılmasına ülke olarak çok ihtiyacımız var” dedi. Söz konusu cerrahi aletler ile ilgili 15 tasarımının olduğunu bunlardan 6 tanesine ise Türk Patent Enstitüsü’nden belge aldığını belirtti.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al