Nisan 2013Çinli Firma Siri için Apple'a Dava Açıyor


Ses tanıma teknolojisi geliştiren Şanghay Cıcın Ağ Teknolojileri şirketi, Apple'ın Siri yazılımının 'anlık mesajlaşma robot sistemlerinin' bir türü olduğunu iddia etti. Çin şirketi geliştirdiği ürünün, yapay zeka ve sunuculara dayalı sistemiyle akıllı bir şekilde kullanıcının isteğine yanıt verebildiğini belirtiyor. Apple'ın 'akıllı kişisel asistanı' Siri ise kullanıcının komutlarına yanıt veren ses tanıma yazılımı olarak biliniyor. 

Üretim, Satış ve Kullanımının Durdurulmasını Talep Ediyor 
Çinli şirket tarafından mahkemeye sunulan delile göre, şirketin 'Şiao i Robot' için 2004'te patente başvurduğu, Apple'ın ise 'Siri' yazılımının 2011'de iPhone'un 4S modeli ile tanıtıldığı, Siri Inc. tarafından 2007'de geliştirildiği ifade edildi. 
Çinli şirketin Nisan 2012'de Apple'ın Çin'deki şirketine meselenin müzakere ile çözümü yönünde mektup gönderdiği ancak buna yanıt alamadığı da belirtildi. 
Bunun üzerine Cıcın şirketinin Çin'de Siri teknolojisi ile ürünlerinin üretim, satış ve kullanımının durdurulması talebiyle 21 Haziran 2012'de dava açtığı kaydedildi. 

Apple Patent İhlali Yapmadığını Savundu 
Apple ise Siri'nin uluslararası bir patent olduğunu ve Siri yazılımı bulunan ürünlerinin 'Şiao i Robot' teknolojisiyle alakası olmadığını, dolayısıyla patent ihlali yapmadığını savundu. Apple ayrıca 'Siri' ve 'Şiao i Robot' yazılımlarının detaylı teknik incelemelerinin yapılmasını ve Cıcın şirketinin patentinin ihlal edilip edilmediğinin araştırılmasını istedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al