HaberlerCoğrafi İşaret Tescili Ürünün Değerini Etkiliyor!


Coğrafi İşaret Tescili Ürünün Değerini Etkiliyor!

Türkiye'nin hemen hemen her ilinde yöresel tatlarla karşılaşmak mümkün. Bir topluluğa veya bölgeye özgü özellikler sağlayan yöresel tatlar,  “Coğrafi İşaret” marka türü ile tescil edildiğinde, ürünün değerini doğrudan etkiliyor. Bu potansiyele kayıtsız kalmak istemeyen girişimciler, coğrafi işaret tescil belgesi almak için Türk Patent Enstitüsü'nün kapısını aşındırıyor. 

Konuyla ilgili olarak Destek Patent A.Ş. Ürün Geliştirme Yöneticisi Bora Erguvan şöyle diyor; “Yöresel lezzetlerimizden sadece 147'si coğrafi işaret tescil belgesine sahip. Tescil bekleyen ürün sayısı da 122. Sadece peynirde 193 çeşidin olduğunu göz önüne alırsak Türkiye'nin bu konuda daha çok yol kat etmesi gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Yöresel Ürünlerin hak ettiği değeri kazanmasında üretici ve satış kadar coğrafi işaret tescili de önemli.” 

Yöresel ürünü korumanın tek yolunun tescil işlemi olduğunun altını çizen Erguvan; "Bu yolla hem resmi kurum tarafından tescilli işaret olacak hem de yasal yollarla taklitlerinin önüne geçilmesi sağlanabilecek.” şeklinde konuştu. Yöresel ürünün mahreç ve menşe düzeyinde incelendiğini belirten Erguvan şöyle dedi; "Menşe işareti alan bir ürün ait olduğu bölge dışında üretilemiyor. Antep fıstığı, Van otlu peyniri gibi. Mahreç işaretine sahip olan ürün ise ait olduğu coğrafya dışında da imal edilebiliyor. Maraş dondurması, Adana kebabı bu gruba giriyor. Yöresel ürünlerin değerlerini koruyabilmeleri ve global pazarda da yer alabilmelerinde coğrafi işaret tescilinin önemi çok büyük”.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al