HaberlerDESTEK PATENT’TEN AÇIKLAMA


7 Mayıs 2014 tarihinde medyada çıkan haberde yönetim kurulu başkanımızın sadece görüşü yer almasına rağmen, haberin tamamı tarafımızdan hazırlanmış algısı kamuoyunda oluşmuştur veya oluşturulmuştur.

Ülke ekonomisi ve iş dünyamız açısından patentle kazanca dönüşecek başarılı Ar-Ge yönetiminin nasıl olacağı ve devlet teşvik sistemlerinin nasıl değerlendirilmesi gerektiğinin gündeme getirilmesinin beklendiği haberlerde, gündem dışı konulara ve ithamlara da yer verilmiş olmasını Destek Patent ailesi olarak üzüntü ile karşılıyoruz.

Medyada yer alan haberler firmamız ve bahsi geçen firmalar aleyhine yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermiştir.

Bu vesileyle aşağıdaki hususların da altını çizme gereği duyuyoruz:

(1) Medyada yer alan haberler tamamıyla yayın organlarının hazırladığı özel çalışmalar olup Destek Patent yönetiminin görüşlerini yansıtmamaktadır. Sadece haberlerde yer alan görüş bölümündeki beyanatımızdan sorumlu olduğumuzu ifade etmek isteriz.

(2) Medyada yer alan “patentte sıfır çekenler” haberindeki listelenen firmalara ait patent başvuru adetleri 2011 yılının ikinci yarısından önce yapılan patent müracaatlarını içermekte olup güncel verileri yansıtmamaktadır. Zira patent müracaatları yapıldıktan 18 ay sonra topluma ilan edilir ve bu süre içindeki başvurulara hiçbir üçüncü şahıs ulaşamaz. Bu haberin gündeme getirdiği firmalarca başvurusu yapılmış ve 2011 yılının ikinci yarısı sonrasında henüz yayınlanmamış fakat müracaat halindeki patent dosyaları olduğu dikkate alınmamıştır. Haberlerde bu ayrıntıya dikkat edilmeden yapılmış olması ve başvuru yapmış firmalarımızın da bu başlık altında değerlendirilmesini haksızlık olarak değerlendirmekteyiz.

(3) Patent koruması çok önemli olmakla birlikte bazen iş menfaatlerinin teknik bilgiyi, özellikle de usullere ilişkin bazı know-how ve buluş verilerini firma bünyesinde ticari sır olarak tutmasını gerektireceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla, firmalar için istihdam, finansal başarımlar ve diğer Ar-Ge çıktıları göz önüne alınmadan Ar-Ge başarımlarında tek başına patent verilerine odaklanılması doğru olmaz.

(4) Benzer şekilde bazen Ar-Ge’lerimizin patentle korunabilecek değerli buluşlar üretmesine karşın özel talepler için müşterisiyle yaptığı iş sözleşmesi gereği buluş hakkının karşı tarafa geçtiği ve bu yüzden patent hak sahipleri arasında yer alamayacağı bilinen gerçeklerdendir.

(5) Öte yandan, haberlerdeki “genel” patent başvuru adetlerine ilişkin istatistikler Türk Patent Enstitüsü’nün resmi sitesinden alınmıştır ve doğrudur. Bu sayılar 2013 yılı sonu itibariyle oluşan bilgiler olup, 2014 yılında yayınlanan müracaatları içermemektedir.

Tüm bu gerçekler ışığında ilgili yayın organının, haberde ismi geçen firmaların görüşlerini de yansıtan ayrı bir haber dosyasını da yayınlamasını beklemekteyiz.

Saygılarımızla.

DESTEK PATENT A.Ş.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al