HaberlerDestek Patent’ten Bursalı İşadamlarına Marka ve Patent Semineri


Destek Patent’in “Marka, Patent ve Gümrüklerdeki Sorunlar Semineri” BTSO’da gerçekleşti.BTSO Akademi Projesi kapsamında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği seminerde Türkiye’nin lider marka ve patent vekillik şirketi Destek Patent marka, patent ve tasarım tescili konularında, özellikle yurtdışı fuarlarda şirketlerin yaşadığı sorunlarla ilgili olarak Bursalı işadamlarına bilgi verdi.

Seminere Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, Avrupa Patent ve Marka Vekili Dr. Tim Meyer-Dulheuer ve Destek Patent Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Dereligil katıldı.
 
Destek Patent Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Dereligil sunumunda işadamlarının marka tescili yapmadan kesinlikle ihracat yapmamaları ve yurtdışındaki fuarlara katılmamaları gerektiğine dikkat çekti. Bazı ülkelerde yurtdışındaki müşterilere fiyat teklifi verilmesinin dahi ticari bir işlem olarak kabul edildiğini söyleyerek “Eğer ürün taklit ise suç kapsamına giriyor. Bu konuda önceden araştırma yapılması için patent vekillerinden destek alınmasını öneriyoruz.” Şeklinde konuştu. Dereligil şöyle devam etti: “Patent ihlalleri söz konusu olduğunda farklı ülkelerde farklı yasalar ve cezalar uygulanıyor. Türk firmalarının öncelikle ürün gönderecekleri ülkelerin sınai haklarına ilişkin düzenlemeleri araştırması gerekiyor.”
 
Taklit suçlamasına itiraz edin

Avrupa Patent Vekili Dr. Tim Meyer ise seminerde şu önemli bilgileri verdi: “Yurtdışı fuarlarda Türk şirketlerin sınai haklarla ilgili sorun yaşadıklarında haklarını yeterince bilmediklerini görüyoruz. Türk şirketleri taklit suçlamaları karşısında ‘mesele büyümesin’ mantığı ile itiraz haklarını kullanmıyor ve çeşitli yaptırımlarla karşılaşıyorlar.”

Tescilsiz marka, patent ve tasarımlar ile yurtdışı fuarlara katılım halinde bu durumun ürünlerin toplatılmasına kadar giden ciddi sonuçları olduğunu söyleyen Meyer, örnek olarak 2014 Automechanika Frankfurt Fuarı’nda 416 şüpheli ürüne el konulduğunu, 89 stantta şüpheli ürünler tespit edildiğini ve 37 sevkiyatın ise fuar öncesinde durdurulduğunu açıkladı. Dr. Tim Meyer, bu ürünlerin çoğunun Çin ve Malezya’da üretilen otomotiv yedek parçalarından oluştuğunu belirterek, Türk firmalarının yurtdışından tedarik ettikleri ürünler konusunda da dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.
 
Meyer, “Yurtdışında gümrük idareleri fuarlar öncesinde taklide karşı depozito alıyor ve bir şikayet durumunda alınan depozito ceza olarak sayılıyor, iade edilmiyor. Depozito bedelleri 500 Euro’dan 50 bin Euro’ya kadar çıkıyor. Ayrıca 3 ila 5 yıl arasında değişen hapis cezaları uygulanıyor. Taklit tespiti durumunda ise Türk firmalarının karşılaştığı sonuçlar arasında el konulan malların sergilenmesinin engellenmesi, imha edilmesi ve standın örtülerek imaj kaybına sebep olması yer alıyor.” dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al