HaberlerDeterjanda Rekabet Köpürecek


Dünyanın en önemli madenleri arasında gösterilen bor elementinden deterjan üretildi. Eti Maden İşletmeleri'nin geliştirdiği ve yüzde 90 bordan oluşan ürün 'Eti Matik' markasıyla önümüzdeki hafta piyasaya sunulacak. Milli deterjan, 1,7 lira ile 2,2 lira arası fiyatla 3'te bir ucuza satılacak.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü yüzde 90'ı bor elementinden oluştuğu için hem enerjiden hem de sudan yüzde 50 oranında tasarruf sağlayacak 'Eti Matik' adı altında bir deterjan geliştirdi. 1 ve 3 kiloluk paketler halinde piyasaya sürülmek üzere hazırlanan deterjandan yılda 75 milyar dolar bekleniyor. Piyasadaki deterjanların en ucuzunun 5,5-7,5 lira arasında olduğu göz önüne alındığında söz konusu deterjanın marketteki fiyatının ise 1,7-2,2 lira arasında olması öngörülüyor. Deterjan Eti Holding bünyesindeki 6 bin kişiye ücretsiz dağıtılarak deneme çalışmaları yapıldı. Deterjanın evde çamaşır yıkamadan aynı ürünle parkelerin temizlenmesine kadar birçok alanda kullanılabileceği belirtildi. Ayrıca, Eti Matik deterjanında bir hak kaybına uğranmaması için Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü adına patent tescilinin yapılması için Türk Patent Enstitüsü'ne patent başvurusu yapıldığı da kaydedildi.

Kazancın En Büyük Payı
Türkiye'nin rezerv bakımından dünyanın en büyük yatağı olan bor madeninden yılda 2 milyar dolar kazanç sağlanırken, bordan geliştirilen deterjandan yılda 75 milyar dolar kazanç bekleniyor. Etimatik adını alan 'Borlu deterjandan' şu ana kadar 7 bin tonluk satış gerçekleştirildi. Yüzde 80-90 oranında bor elementi kullanılarak geliştirilen deterjan kullanımında, bor elementinin sağladığı tasarruf sayesinde hem enerjiden hem de kullanılan sudan yüzde 50 oranında tasarruf sağlanacağı belirtildi. Fiyatının da çok cazip olacağını ifade eden Eti Maden Genel Müdürü Orhan Yılmaz, 'Bugün piyasadaki en ucuz deterjan, 5,5 lira olurken, Etimatik'in fiyatının marketlerde 1,7-2,2 lira arasında olmasını bekliyoruz. Etimatik deterjan, birçok alanda kullanılabilecek' diye konuştu.

Çevresel Etkisi Neredeyse Sıfır
Eti Matik borlu deterjanının çevre açısından da durumu incelendi. Diğer deterjanların doğadaki biyolojik parçalanabilirliği yüzde 5-15 anyonik ve yüzde 5'ten az noniyonik yüzey aktif madde ihtiva ederken, Eti Matik Borlu Deterjanın içerisinde noniyonik madde tespit edilmedi. Anyonik madde ise yüzde 1,5 oranında belirlendi. Ürünün ticari olarak piyasaya arzı için Eti Matik Borlu deterjan adıyla 28 Ekim 2013 tarihinde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu'ndan tescil belgesi alındığı belirtildi.

Uzay Aracında Kullanılıyor
Dünya rezervinin yüzde 72'sinin Türkiye'de olduğu bor madeni uzay ve hava araçları, nükleer uygulamalar, askeri araçlar, elektronik, iletişim, tarım, cam sanayi, kimya, deterjan, seramik ve polimerik malzemeler, nanoteknolojiler, otomotiv, enerji, metalurji ve inşaat sektörü gibi 500'e yakın alanda kullanılıyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al