EkimDevlerin İsteği Oldu: Amerika Değiştirdi


Amerika, uzun bir süreden beri Silikon Vadisindeki büyük oyuncuların ısrarla değişiklik talep ettiği patent hakları uygulamasını, onların da istediği şekilde değiştirerek, Başkan Obama'nın imzası ile birlikte yürürlüğe soktu.

Patent reformu olarak lanse edilen yeni uygulama ile birlikte bundan böyle patente konu olan yeniliğe yatırım yapanın/icat edenin değil, ilk başvuranın önceliği esas alınacak. Yani kısaca ilk başvuran patenti alacak. Yine yeni yasa dahilinde gerçekleşen bir diğer önemli yenilik de patent başvurusu ertesinde bekleme süresinin üç kat düşürülerek 36 aydan 12 aya çekilmiş olması.

Business Journals'ın Portfolio'dan aktardığı habere göre yeni patent yasası ile amaçlanan gelişimleri hızlandırmak ve özellikle küçük firmaların bulmuş oldukları yeniliklerden yola çıkarak tasarladıkları ürünleri pazara daha hızlı bir biçimde sokabilmelerini sağlamak. Hedeflenen bir diğer fayda ise diğer ülkelerde zaten uygulanan patent yasası eskiden beri böyle olduğu için, Amerikalı firmaların kendi fikri mülkiyet haklarının yabancı mahkemelerde de korunmasının kolaylaşacak olması. (Buraya dikkat: Apple ile Samsung arasındaki mücadelede doğrudan etkisi olabilecek bir adım bu. Ki zaten değişiklik taleplerinde başı çeken iki firmadan birisi Apple diğeri Google idi.)

Her ne kadar Amerika Hükümeti ilgili açıklamasında yasanın yeni haliyle küçük firmaları gözeteceği iddiasında olsa da, bağımsız yatırımcılar ve küçük çaplı firmalar ise aynı fikirde değiller. Yasaya yönelik eleştirilen temelinde ise Amerikalı şirket ve/veya kişilerin Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerine oranla yeni teknoloji geliştirememelerinden doğan dezavantajın dolaylı yoldan giderilmeye çalışılması gösteriliyor. Muhaliflere göre bu sayede ellerinde büyük maddi imkanları olan şirketler, bu güçlerini kullanarak patentlerine patent katabilecekler.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al