HaberlerDijital Dünyada Türk İmzası


Yeni jenerasyon cep telefonlarında ve televizyonlarda yüksek kaliteli görüntü sağlayacak sisteme imza atan Prof. Dr. Erdal Arıkan, uluslararası alanda birincilik ödülü aldı.

Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Arıkan, bölüm öğretim üyelerinden Prof. Dr. Erdal Arıkan'ın enformasyon teknolojileri alanındaki buluşunun Uluslararası Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Birliği'nin (IEEE) son beş yılda en önemli makaleye dayalı çalışmasına verilen IEEE Baker Prize Ödülü'nü aldığını bildirdi. Yeni jenerasyon cep telefonlarında ve televizyon yayınlarında hızlı ve yüksek kaliteli görüntü iletimine olanak verecek yeni bir sistem geliştiren Prof. Dr. Erdal Arıkan, bu ödüle alan ilk Türk oldu. 

1948'de Sonra En Büyük Adım 
Enformasyon teorisinin temelinin 1948'deki makalesiyle matematikçi Shannon tarafından atıldığını anlatan Prof. Orhan Arıkan, Shannon'un dijital dünyada veri iletiminin teorik sınırlarını belirlediğini ve bu sınırlara ulaşabilecek bir kodlama tekniğinin bulunabileceğini belirtti. Shannon'ın buluşuyla verinin ne kadar sıkıştırılabileceğini ve ne kadar iyi kodlanabildiğini ortaya koyduğunu belirten Arıkan, ancak iletişimin sınırlarına ulaşabildiği teorik olarak kanıtlanmış bir tekniğin Erdal Arıkan'ın çalışmasına kadar bulunamadığını bildirdi. 

20 Yıllık Çalışmanın Ürünü 
Prof. Dr. Orhan Arıkan, buluşun kullanım yerleriyle ilgili şunları anlattı: 'Erdal Arıkan'ın buluşuyla Shannon'un teorisindeki üst sınır sorunu çözüldü. Bundan sonra çok yüksek hızlı veri iletişimi gerçekleştirilebilecek.Yeni jenerasyon cep telefonlarında ve uydu iletişiminde artık Arıkan'ın kodlarının kullanılması bekleniyor. Yani toptan veri iletim sistemlerinin kod sistemi mantığı değişiyor. Bundan sonra cep telefonu görüntüleme sistemleri daha hızlı ve daha yüksek kalitede olacak. Televizyon yayınları, daha yüksek kaliteli görüntüler verecek. Uydu iletişiminde daha çok kanaldan daha çok veri iletilecek. Bu müthiş sonuç, Arıkan'ın 20 yıllık çalışmasının sonucu.'

Buluşun ticarileşmesi için uluslararası cep telefonu operatörlerinin büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Orhan Arıkan, ayrıca uluslararası patent başvurularının da yapıldığını bildirdi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al