HaberlerDikkat! Markanızın Tescil Bütünlüğü Bozulmasın
Tescilli bir markanın tescil tarihinden itibaren 5 yıl içinde haklı bir neden olmadan kullanılmaması markanın tescil bütünlüğünü tehlikeye sokuyor. Kullanılmayan markanın tescilli olması ve her 10 yılda bir yenilenmesi de ihtilaf veya davaya konu olması halinde markanın korunması için yetmiyor.

Destek Patent Yurtiçi Markalar Bölüm Yöneticisi Şemsettin Boncuk, “Markaların korunması hakkındaki KHK'ın 14. maddesine göre markanın tescil tarihinden itibaren 5 yıl içinde haklı bir neden olmaksızın kullanılmaması veya bu kullanıma 5 yıllık bir süre içinde kesintisiz ara verilmesi halinde, üçüncü kişiler tarafından açılacak bir iptal davasında tescilli marka kullanılmadığı ürünler için geçerliliğini yitirebilir. Bu da markanın tescil bütünlüğünün bozulması anlamına geliyor” uyarısında bulundu.

Ne Yapmak Gerekiyor?
Boncuk; "Tescilli markaların ayırt edici karakterlerini değiştirmeden farklı unsurlarla kullanmak, markayı yalnız ihracat amacıyla mal ya da ambalajlarda kullanılması veya ilgili markanın hak sahibince üçüncü kişilere lisans verilerek kullandırılması da markanın tescil bütünlüğünün bozulmasını önleyebilir. Ancak tescilli marka, koruma kapsamındaki tüm ürünlerde kullanılmıyorsa, marka tescil tarihinden sonraki 5.’inci yılın sonunda yeniden tescil müracaatı yapılarak, tescilli markanın bütünlüğünün bozulması önlenebilir" dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al