HaberlerDikkat! Sahte WIPO Bildirimleri Hak Sahiplerini Mağdur Ediyor


Son günlerde yurtdışı merkezli çeşitli firma ve kişiler tarafından WIPO’nun ismi veya logosu taklit edilerek hak sahiplerine gönderilen fatura ve bilgilendirme yazıları hak sahiplerini tedirgin ederek rahatsızlık verici boyuta ulaştı. Hak sahiplerinden haksız kazanç elde etmeye çalışılan bu mesajlara karşı itibar edilmemesi gerekiyor. 

Dolandırıcılıkta sınır tanımayan art niyetli kişiler hak sahiplerinin müracaatlarını kendi düzenledikleri bültenlerde yayınlayacaklarını taahhüt ederek, mesajlarında resmi bir kurum havası oluşturmaya çalışıyor. Özellikle bu tür mesaj gönderen kişi ve şirketler, yenilemesi gelen markaları yenileyeceklerine dair taahhütte bulunuyor. Bu şirketler düzenledikleri bildirimlerde ise WIPO’nun ismine veya logosuna benzer isim ve logolar kullanarak hak sahipleri yanıltmaya devam ederek astronomik ücretler talep ediyor.

Zaman zaman bu tür yanıltma ve dolandırıcılık mesajlarının yayınlandığını dile getiren Destek Patent A.Ş. Yurtdışı Markalar Bölüm Yöneticisi Eser Sipahioğlu, "Hak sahipleri mağdur olmamaları için hiçbir dayanağı ve garantisi olmayan bu tarz bildirimlere itibar etmemeli, kesinlikle ödeme yapmamalı ve çelişkiye düştükleri durumlarda vekilleriyle irtibata geçmelilerdir" dedi. Sipahioğlu, Hak sahiplerinin aşağıdaki linkten bu tarz bildirimlerin örneklerinin bulunduğu WIPO uyarı sayfasından faydalanabileceklerini de sözlerine ekledi.

http://www.wipo.int/pct/en/warning/pct_warning.html

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al