HaberlerDoğru Ar-Ge Kazandırıyor


Depo ve raf sistemleri sektöründe Türkiye'de pazar lideri olan, yurt dışında ise birçok ülkede bugüne kadar önemli projeleri hayata geçiren Temesist, ihracat anlamında büyük bir başarıya imza attı. Devletten Ar-Ge desteği alan Temesist, kısa süre öncesine kadar ithal ettiği 'Mekik Robot' ürününü bir süredir kendisi üretiyor ve yurt dışına ihraç ediyor. 

Artık İhraç Ediyor 
Ar-Ge yatırımlarının, yurt dışıyla iş yapan Türk firmaları için kritik öneme sahip olduğunu belirten Temesist Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Gül, konuyla ilgili şunları söyledi: "Mekik robot projesiyle ilgili olarak 2013'te başlattığımız Ar-Ge projesini başarıyla gerçekleştirdik.Bu konuda devlet teşviklerinden de faydalandık. Biz bu robotları kısa süre öncesine kadar İtalya'dan alıyorduk. Ancak yüksek fiyatın yanı sıra servis sorunları da yaşıyorduk. Bu yılın Mayıs ayında Almanya'da düzenlenen bir fuarda, daha önce robotlarını satın aldığımız firma, bize mekik robot siparişi verdi. Yani Ar-Ge'ye verdiğimiz önem sayesinde ithalatçı konumundan ihracatçı konumuna geldik. Bu yenilikçi Ar-Ge projemizin başka Türk firmaları için de örnek teşkil edebileceğini düşünüyorum. Sadece bizim sektörümüz için değil, Türkiye'de hemen her sektörün Ar-Ge'ye önem vermesi şart. Devlet destekleri de burada firmaların önünü açıyor." 1980 yılında kurulan Temesit Bilecik'te üretim yapıyor. Halil İbrahim Gül, Türkiye'nin yanı sıra Suudi Arabistan'da, Libya'da ve Irak'ta giydirme raf sistemleri pazarının en büyük oyuncusu olduklarını söyledi. 

Gül, “Özellikle mekik robotun tüm dünyaya pazarlanması ve akabinde 2015 yılında ciromuzun yüzde 50’sini ihracattan elde etmek gibi bir hedefimiz var” şeklinde konuştu. İhracatın Türkiye’nin ekonomik büyümesi açısından kritik öneme sahip olduğunun altını çizen Gül, “ Ar-Ge, yenilikçi ürünler, yeni hedefler ve yeni pazarlar. Bunlar, ihracat için çok önemli. Cari açığımızı düşürmemiz için ihracatta gaza basmamız lazım. Bunun için de yenilikçi ürünler şart. Yenilik demek, Ar-Ge demek. Biz Ar-Ge’ye önem verdik, güzel sonuçlar aldık. Devamının geleceğini şimdiden söyleyebilirim” dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al