HaberlerDoğumu Kolaylaştıran Buluş


Kadınların korkulu rüyası olan doğum, Op. Dr. Ayşe Duman’ın doğum sandalyesi buluşuyla artık daha kolay bir hale geliyor. Buluşun amacı, doğum yapacak olan kadının kolay ve daha az zahmetle doğum yapması sağlanarak gereksiz sezeryan ve doğum kesiklerinin engellenmesidir. Diğer amacı ise, doğum esnasında oluşan ağrıların asgari seviyeye düşürülerek, doğum sürecinin daha kolay ve hızlı şekilde sağlanmasıdır. Bu sayede doğum yapacak olan kadınlar hem daha rahat doğum yapabilmeleri sağlanıyor hem de doğum kadınların korkulu rüyası olmaktan çıkıyor. 

Buluşunun patent aşamasında olduğunu, patenti alındıktan sonra kullanıma geçmesi ve kadınların faydasına sunulması için gerekli çalışmaları yapacağını söyleyen Op. Dr. Ayşe Duman, 'Patentle ilgili lisans vermek, Ar-Ge ve TÜBİTAK başvuru süreçleri işlemektedir. 20 yıllık doğum pratiğimde kadınların mevcut doğum yataklarında, rahatsız edici bir pozisyonda doğuma zorlandıklarını gördüm. Mevcut durum, kadının ağrılarını arttırmakta, bebeğin doğum kanalında ilerlemesini zorlaştırmakta, kesi ve bebeği yukarıdan itme gibi zararlı müdahalelere zemin hazırlamakta.Hal böyle olunca birçok kadın için doğum yatakları kabusa yol açtığından doğal bir süreç olan ameliyatla (sezeryanla) sonuçlanmaktadır. İşte tüm bunlar 'Kadınların doğumu doğallığında yaşayabilmeleri için neler yapabilirim?' sorusunu oluşturdu. Bu amaçla aldığım zihinsel iyileşme teknikleri eğitimleri, kolay bir doğum için zihin-beden bütünlüğünün önemini gösterdi. O halde ben doğum yolculuğunda kadına öyle bir şey sunmalıydım ki, beden derinden gevşeyebilsin, zihin kendini güvende hissetsin. Doğum koltuğu fikri bu niyetle başladığım çalışmalar sonucunda ortaya çıktı. ' 

Yanlış Bilinenler Doğumu Zorlaştırıyor
Yatar pozisyonda doğum yapmanın doğumu kolaylaştırmak yerine daha güçleştirdiğini belirten Op. Dr. Ayşe Duman, 'Yatağa bağımlı olan kadından bebeğini itmesi isteniyor. Oysa bu pozisyonda bebeğin kanalda ilerlemesi fizyolojik ve anatomik olarak çok zordur. Esasen doğum için yanlış bir pozisyon alınmış olmaktadır. Bununla birlikte karın bölgesinden bebeği itmesi gibi korku ve heyecan verici telkinler verilmektedir. Panik ve korku ortamında gerilen kadına yardım amaçlı karnına bastırılarak bebek hızla dışarı itilir. Nihayetinde bebeği doğuran anne acı çeker ve kanalda hızla ilerleyen bebek doğum kanalını yırtarak dışarıya nakli sağlanır.'

Doğum Sandalyesinin Avantajları
Sandalyenin mevcut teknikteki birçok zorluğun önüne geçtiğini belirten Op. Dr. Duman; 'Bu tür yanlış bilinenleri düzeltmek ve doğum esnasında çekilen bu zorlukların önüne geçebilmek için böyle bir sandalye tasarladık. Tasarladığımız sandalye, doğum yolculuğundaki müdahaleleri asgari seviyelere indiren ve dik konumlu sırtlık kısmıyla birlikte doğumu kolaylaştıran bir ısıtıcı modül bulunmaktadır. Oturak çıkıntıları bükülebilir yapıda bir oturma yüzeyi içererek doğum kanalını daha açık hale getirip doğumu kolaylaştırmaktadır.  Sandalye sayesinde bebeğin doğum kanalında ilerlemesi kolaylaşarak gereksiz doğum kesintilerinin ve ağrıların önüne geçilmiş olmaktadır.' şeklinde konuştu.

Doğum Konusunda İnovasyon Çalışmalarımız Devam Etmekte
Kadının en özel dönemleri olan hamilelik doğum ve lohusalık süreçlerini varoluş bilincine uygun, huzurla geçirmeleri için çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Duman; 'Açıkçası 20 yıllık pratiğim ve insanı zihin beden bütünlüğünde değerlendirmelerim sonucu, çok daha fazla kadına ve dolayısıyla yeni nesillere fayda sağlayacak çalışmalar beni heyecanlandırmakta. 'Sağlıklı Zihinler Mutlu Kadınlar' sloganıyla hazırladığım eğitim ve kitap çalışmalarım ile daha çok kadına ulaşarak kadının sağlıkla yaşam kalitesini arttırmayı hedeflemekteyim. Bu doğrultuda doğum sandalyesini yaptım. Tüm dünyadaki doğal doğum savunucuları mevcut doğum yataklarının dezavantajlarından şikâyetçiler. Benzer bir ürüne dünyada rastlamadım. Patenti korumak için Destek Patent ile gerekli yasal işlemleri yürütmekteyiz.' dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al