HaberlerEczacılara Patent Şoku


Eczacıbaşı firmasının Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) başvurarak 'eczacı' ibaresinin 45 sınıfı için marka tescili alması tüm eczacıları ayağa kaldırdı. İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne açılan davada, ihtiyati tedbir kararı alındı.

Eczacılar, 'eczacı' unvanının tescilli marka olarak bir firmaya verilmesinin şokunu yaşıyor. Eczacıbaşı firmasının Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) başvurarak 'eczacı' ibaresinin 45 sınıfı için marka tescili alması tüm eczacıları ayağa kaldırdı. Patentin verilmesinin ardından harekete geçen Ankara Eczacı Odası’nın, firmanın 'eczacı' ibaresini kullanmasını engellemek adına İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne açtığı davada ihtiyati tedbir kararı alındı. Ankara Eczacı Odası Başkanı Süleyman Güneş, firmaya verilen marka tescilinin eczacılık sektörü adına sorunlar yaratacağını dile getirerek şöyle konuştu:

Mesleğe İpotek Konuldu
'Bir firma, eczacı isim hakkını 45 başlık altında eczacı ile başlayan bütün ifadelerde kendi elinde bulundurmak için müracat etmiş. Bir törene gittiğimizde ya da herhangi bir sözleşmenin üstüne atacağımız imzada, eczacı arkadaşların kendi eczanesinde kullanacağı kaşede, eczacı ibaresinin kullanılıp kullanılmayacağı açısından sıkıntı yaratacaktır. Bunu mesleğimiz üstüne konulmuş kısıtlayıcı bir ipotek ve engel olarak görüyoruz. Parası olan bugün her şeyi yapabilir anlamı taşımaz. Bu haksızlık üstüne bir haksızlıktır.

Hukuki Süreç Devam Ediyor
O zaman hemşire, doktor, hekim, veteriner ya da hakim adına da bir isim hakkı alınsın, bu sayede devlet daireleri de işlemez hale gelecektir. Ankara Eczacı Odası olarak açmış olduğumuz davada, alınmış olan bu 45 isim hakkı üstüne yürütmeyi durdurma ve ismin başka 3. bir kişiye devredilmesi hakkı da durdu. Hukuki süreç halen devam ediyor. Birisinin soyadının eczacı ile başlıyor olması, ona her türlü isim hakkını kullanma hakkı vermez. Eğer böyle bir şey söz konusu olursa eczacılık fakültelerinin adı da sorun yaratacak, ......lık fakültesi olacak o zaman. Eczacılıkla ilgili bütün sektör bundan etkilenecek.'

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al