HaberlerEgeli İhracatçılardan Baharat Sektöründe Ar-Ge Atağı


Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Egeli firmaların baharat üretim ve ihracatında karşılaştıkları sorunları azaltmak ve global pazarda rekabet güçlerini artırmak için Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına hız verdiklerini belirtti. 

Gıda Sektöründe Yeni Trendler: Süpergıdalar ve Katkı Maddeleri Konferansı
Ege İhracatçı Birlikleri düzenlediği "Gıda Sektöründe Yeni Trendler: Süpergıdalar ve Katkı Maddeleri Konferansı" ile Türk ve Avrupalı firma temsilcileri, araştırma kuruluşları ve kamu kurumlarını bir araya getirdi. Yerli yabancı konuşmacılarla gıda ve baharat sektörlerinde dünyadaki son trendler ve Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı. Çalışan nüfustaki artışa bağlı olarak son yıllarda hazır ve dondurulmuş gıdaların tüketim oranları da yükseliş trendine girmesiyle hazır gıdalarda kolaylığın yanı sıra sağlık temasına da önem vermeye başlayan tüketiciler, tercih yaparken gıdalarda kullanılan en önemli girdilerin orijini ve arındırılma metotlarını da göz önünde bulundurmaya başladı. Ege İhracatçı Birlikleri, bu durumu avantaja çevirmek amacıyla Egeli baharat ve aromatik bitki üretici ve ihracatçıları ile beraber, baharatların arındırılması üzerine ilk Ar-Ge çalışmasını Avrupa Birliği 7.Çerçeve Programı kapsamında desteklenen GreenFooDec Projesi ile gerçekleştirdi.

Ar-Ge ve İnovasyon Çalışmalarına Hız Verdik
Tarakçıoğlu, Egeli firmaların baharat üretim ve ihracatında karşılaştıkları sorunları azaltmak ve global pazarda rekabet güçlerini artırmak için Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına hız verdiklerini belirtti. Tarakçıoğlu, özellikle gelişmiş ülkelerde hızla yükselmekte olan sağlıklı yaşam konseptleri Egeli baharat üreticisini ve ihracatçılarını değişime sürüklediğini belirterek şunları kaydetti: "Bizler de bu değişime ayak uydurarak artık ürünlerimizi hammadde olarak satmak yerine farklı alanlarda girdi olarak kullanmak üzere çeşitlendirmek, işlemek, katma değerli hale getirmek için çıkış yolları aramaya başladık. Bu aşamada hem rekabet gücümüzü hem de ihracatımızı artırmak ve büyümekte olan bu pazardan daha büyük bir pay alarak bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirip firmalarımız ve ülkemiz için faydaya dönüştürmek için Ar-Ge ve inovasyonun vazgeçilmez olduğunun da bilincindeyiz. Bu sebeple Dünyanın en büyük araştırma fonu olan 7. Çerçeve Programı kapsamında Türkiye, İspanya, İsveç ve Almanya'dan ortaklarımız ile baharatların arındırılması için daha verimli teknolojiler üzerinde çalışmaya başladık, önümüzdeki dönemde de bu teknolojilerin endüstriyel uygulamalarını geliştirmek için çalışmaya devam edeceğiz."


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al