HaberlerEkonomi Hızlanacak, Sektörün Önü Açılacak


Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmeye başlanan ‘Türk Patent Enstitüsü Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Patent Kanunu’nun geciktirilmemesi gerektiğini vurgulayan Yamankaradeniz, yeni patent kanunu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “TBMM’de bekleyen Patent Kanunu’nun en kısa zamanda yasalaşmasını bekliyoruz. Yeni kanun pek çok sektörün önünü açacak ve ekonomiyi hızlandıracaktır.” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan görüşmeler sonunda yasalaşması beklenen Yeni Patent Kanunu, pek çok sektörün önünü açacak olan ve ekonomiye hız kazandıracak nitelikte bir kanun olma özelliği taşıyor. Yamankaradeniz, “Kanunun yasalaşması noktasında herkesin üzerine düşen görevi yapması ülkemizin menfaatleri bakımından önem arz etmektedir. Sivil Toplum Kuruluşları ve meslek odalarımızın düzenleyeceği toplantılar, bilgilendirme seminerleri gibi etkinlikler kamuoyu oluşturulması açısından çok önemlidir. Yasanın getireceği yeniliklerin, sağlayacağı avantajların tüm platformlarda dillendirilmesi meclisimizin işini de kolaylaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Kanun Meclisten Hızla Çıkmalı
Kemal Yamankaradeniz, “İş dünyasının sınaî haklara olan güvenini arttıracak bu yeni kanun taslağının hayata geçmesiyle Türk ekonomisinin önünü açarak dünya pazarlarında rekabet gücü getirecek ve en önemlisi Türkiye’nin 2023 yılında hedeflediği 500 milyar dolarlık ihracat hedefini gerçekleştirmek için kanun taslağının bir an önce mecliste görüşülerek yasalaşmasını bekliyoruz. Meclisimizin bu duyarlılıkla birlikte çalışmalarına hız vereceği inancındayız.” dedi.

Hızlı Marka Uygulaması Geliyor
Toplam 92 maddeden oluşan kanun taslağının Türkiye ekonomisine önemli bir ivme sağlayacağını ve pek çok alanda sektörlerin önünü açan uygulamalara yer verildiğini belirten Yamankaradeniz, özellikle hızlı marka tescili uygulamasına dikkat çekti. Yamankaradeniz, “Hızlı marka tescili uygulaması sayesinde, yaklaşık 14 ay olan tescil süresi 4 aya kadar düşecek. Ellerindeki malları tescil süresinin uzun olması sebebiyle piyasaya sunamayan, tescil süresi sebebiyle beklemek zorunda kalan ve zarar eden pek çok şirketi rahatlatan bu uygulama hayata geçecek. Özellikle tekstil, hızlı tüketim ve gıda sektöründeki şirketlerin beklediği bir uygulama ile daha hızlı hareket etme imkânı yakalayacak. ” diye konuştu. 

Taklide Hapis, Yabancıların Yeni Teknolojiler Getirmesini Sağlayacak
Kemal Yamankaradeniz, yeni kanun ile birlikte taklit ürün ve taklit teknoloji üretenlere büyük cezalar verileceğini, ürünlerinin taklit edilmesinden korkan,  bu nedenle Türkiye yeni ürün ve teknolojilerini getirmekten çekinen yabancı markaların da rahatlıkla yeni teknolojiler içeren ürünlerini Türkiye’ye getirmeye başlayacağını söyledi.

Yeni Kanunla Türkiye’de Patent Sayısı Yüzde 25 Artacak
Yamankaradeniz; “Türkiye’de patent başvurularına baktığımızda her yıl bir önceki yıla göre yüzde 15’lik bir artış yaşanıyor. Yeni kanun ile birlikte patent ve faydalı model başvuru sayılarında yüzde 25 oranında artış olacağını tahmin ediyorum. Zira kanunla birlikte oluşacak güven ortamı bu rakamların artışına olumlu olarak yansıyacak. Başvuruların en çok makine, elektronik ve kimya sektörlerinde artacağı kanaatindeyim. Yurtdışından ise özellikle ilaç, kimya, kozmetik, elektrik ve elektronik sektörlerinde başvuruların geleceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Avrupa Arasında Süreçlerde Farklılık Yok
Türkiye ile Avrupa arasında süreçler itibariyle farklılık bulunmadığını belirten Kemal Yamankaradeniz, patent alma konusunda çok bir farklılık olmasa da alınan patentlerin kullanılmasıyla ilgili yani hukuki mücadeleye girilmesi konusunda farklılıklar bulunduğunu belirtti. Yeni kanun ile birlikte patent kullanımlarıyla ilgili farklılıkların da ortadan kalkması bekleniyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al