Ekim 2013Ekonomide Global Markaların Önemi


Ülkemiz 2023 yılı için büyük hedefleri gerçekleştirme çalışmalarına devam ediyor. Sanayicisi, ihracatçısı kısaca tüm ticari dinamikler 2023 vizyonuna odaklı olarak hedefe doğru ilerliyoruz. Bu noktada ekonomilere katkıları açısından üretim ve ihracatı değerlendirirken markalaşmanın önemini tekrar vurgulamak isterim.

Dünya’nın en saygın marka danışmalığı ve araştırma şirketi olan Interbrand, 2013 yılının en değerli markaları listesini açıkladı. Açıklanan listede ilk on sırada bulunan şirketlerden 8 tanesi ABD menşeili şirketler. Kalan 2 şirket ise uzakdoğudan Toyota ve Samsung.

Ülkemiz 2023 yılı için hedeflediği 500 Milyar Dolarlık ihracat hedefini planlarken ABD’nin sadece sekiz şirketinin marka değeri 500 Milyar doları aşmış durumdadır. Dolayısıyla hedefler koyulurken stratejiler de iyi belirlenmelidir.

Ülke olarak daha fazla global marka oluşturmamız gerektiğini yazılarımızda özellikle vurguluyoruz. Dünya değişen ekonomilerin ve global markaların kontrolü altına giriyor. Özellikle tüketim alışkanlıklarının marka sadakatine kaydığı bu dönemde doğru üretim ile birlikte sürdürülebilir markaları oluşturmalıyız.

Bu şekilde yapılan bir planlama ile birlikte ABD’de olduğu gibi sadece bir markamız bile hedeflerin gerçekleşmesini sağlayabilir. Ülke olarak hedefimizi doğru üretim, inovatif çalışma ve markalaşma üzerine planlarsak amacımıza daha doğru adımlarla ulaşabiliriz.

Güzel günler dileklerimle,

Kemal Yamankaradeniz
Destek Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al