HaberlerEkonomik İstikrar Patent ve Marka Başvurularını Artırdı


Türk Patent Enstitüsü Başkanı Habip Asan, "Türkiye'deki patent başvurulan son 10 yılda çok fazla arttı. Son iki yıldır Avrupa'da, en çok marka başvurusu yapılan ülkeyiz" dedi. Asan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüz ekonomisinin merkezinden bilgi olduğunu belirterek, "bilgi" denince akla, bilgi ürünleri, marka, tasarım ve patent geldiğini kaydetti.

Rekabet ortamında başarılı olabilmek, ekonomik anlamda ayakta durabilmek, ihracat yapabilmek için bilgi ürünlerinin farkında olunması gerektiğini ifade eden Asan, şöyle konuştu: "Bilgi ürünleriyle ilgili bir stratejinin olması gerekiyor. 2008 ekonomik krizinden en çok etkilenen işletmeler, fikri mülkiyet stratejisi olmayan işletmelerdi. Türkiye'deki işletmelerimizin yarına daha sağlıklı bir şekilde girebilmesi, yarınların beklenmeyen türbülanslı atmosferine hazırlık yapmaları için patent, marka başvurusu yapmaları açısından bir proje gerçekleştirdik. Hezarfen Teknoloji ve Tasanın Projesi ile KOBİ'lerimize patent ve marka başvurusu yapma, markalaşmanın önemi şeklinde birebir danışmanlık yapıyoruz. Amacımız daha yüksek katma değerli ürünlerin ortaya çıkması, KOBÎ'lerin daha sağlıklı yapıya kavuşmasıdır. Proje, ülkemize fayda sağlayacaktır." dedi.

Asan, istikrarın ekonomilerin sürdürülebilir olması için son derece önemli olduğunu bildirdi. Yatırımcının istikran görmeyince beklemeye geçtiğini anlaüan Asan, şöyle devam etti: "Buna 'durağan mod' diyoruz. Ekonomik istikran olan ülkelerde gelecek görünüyorsa, politikalar noktasında bir endişe yoksa, yatınmcı yeni iş imkanlar yaratabiliyor. Ülkemiz son 10 yıldır istikrarlı bir süreç yaşıyor. Türkiye ekonomisi son 10 yılda üç kat büyüdü. Türkiye'deki patent başvuruları son 10 yılda çok fazla arttı ." dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al